Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 29.03. 2024 00:02



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Mnozenie 
Autor Správa
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24.05. 2011 22:51
Príspevky: 989
Bydlisko: Michalovce
Poslať Re: Mnozenie
no ja to mam podobne v cistom ale moj ma trosku drsnejsie podmienky :D cely kelimok je vonku taze nema stale teplucko jak na okne :D sem tam mu je aj trocha zima hlavne pri nocnych teplotach :D


16.08. 2012 16:47
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.03. 2012 13:23
Príspevky: 221
Bydlisko: Žilina
Poslať Re: Mnozenie
Ahoj,
skús to spísať, lebo vela o mnozeni cefokov tu neni takže tým lepšie a ludia sa budú menej pýtať (aspoň dúfam..) :D :)


16.08. 2012 16:57
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.05. 2011 10:22
Príspevky: 79
Bydlisko: Brno
Poslať Re: Mnozenie
O množení Cephalotus follicularis listovými odrezkami

Chcela by som sa podeliť o moje skúsenosti s množením tejto úžasnej rastlinky, síce sa už čo to o množení listovými odrezkami popísalo, ale príspevky to boli viacmenej teoretické, preto som sa rozhodla popísať cely môj neodborný postup v praxi formou blogového príspevku, keďže výsledok ma samu veľmi milo prekvapil.

Všetko začalo úplne náhodne pri študovaní rôznych tipov pre pestovanie Cephalotus follicularis - na fóre Darwiniany som sa dostala k sekcii, kde viacero pestovateľov popisovalo svoje skúsenosti s množením lístkami – popisovaná úspešnosť bola cca 50%. Keď som videla, že moja láčkovička začala v zime veselo tvoriť zimné listy, skusmo som v marci jeden odtrhla pri báze a vložila do živého rašelinníka - proste spontánne rozhodnutie, bez akejkoľvek prípravy. Rašelinník mám v malom množstve v plastovej uzatvárateľnej krabičke, ktorú prekladám na okne podľa toho, kde mám práve miesto, takže o nejakých stabilných svetelných podmienkach sa hovoriť nedá. Kvôli pracovnému vyťaženiu som bohužiaľ na odrezok zabudla, skontrolovala ho asi po 3 týždňoch - a čuduj sa svete, lístok bol stále zelený a mal 0,5 cm dlhy korienok.
Posilnená týmto počiatočným „náhodným“ úspechom som zbavila Cephalotus ďalších 4 "prebytočných lístkov". Podotýkam, že čepele listov nemali v priemere ani 1cm, takže veľkosť použitého listu asi nehrá v množení veľkú rolu, pokiaľ je zachovaná 100% vlhkosť. Tieto lístky som vložila do tej istej krabičky - báze nijak neomotávané, proste len zasunuté medzi vetvičky rašelinníka, vlhkosť prakticky 100% a svetlo ako som už písala, nebolo nijaké trvalé – raz polotieň, raz plné osvetlenie na južnom parapete. Jediné čo sa dalo vypozorovať bolo, že keď boli lístky dlhšie na slnku, sfarbili sa do fialova. Lístky som teraz kontrolovala snáď každý týždeň – a prežili v pohode aj túto častú manipuláciu a neustále sledovanie, kedy sa už začnú objavovať korienky. Asi po mesiaci sa začali tvoriť na každom odrezku drobné biele korienky, zatiaľ čo na najstaršom liste sa sformoval prvý juvenilný krčiažtek. Z jedného lístku v 2 prípadoch vyrástli dokonca 2 mladé rastlinky. Pri tejto príležitosti sa mi mojou šikovnosťou podarilo jeden korienok zalomiť a lístok asi po týždni svoj boj vzdal a vyschol :( .
Takto som nechala drobné rastlinky asi 2 mesiace - postupne silneli a vytvorili niekoľko malých lístkov či krčiažkov. Po tomto čase som ich presadila do zmesi rašeliny, perlitu a kremičitého piesku s korienkom zabaleným v živom rašelinníku a umiestnila ich na južný parapet do miniparenišťa, aby mali stabilné svetelné podmienky. Rast sa síce nepatrne spomalil, ale nezdá sa, že by im to nejak zvlášť vadilo.

Moja celková bilancia po 5 mesiacoch: 5 listkov = 5 malych cefikov :)
- najstarší má veľkosť asi 2cm, tie o mesiac mladšie 1cm


A teraz v skratke, čo potrebujeme na množenie:
1. zimné lístky odtrhnuté alebo odstrihnuté z materskej rastliny čo najbližšie pri báze
v prípade, že tieto lístky máte, nebojte sa ich čím skôr použiť na rozmnoženie rastlinky
2. čistý rašelinník
podľa českých pestovateľov pestovanie v rašelinníku v porovnaní s ostatnými substrátmi malo najvyššiu úspešnosť
3. uzatvárateľnú priesvitnú nádobku, ev. niečo, kde je možné trvale udržiavať vysokú RVV
4. hodne trpezlivosti, pretože môže trvať aj niekoľko mesiacov, než sa objavia prvé korienky

Mrzí ma, že nemám kvalitnejšiu fotodokumentáciu, obrázky sa už vyskytli aj v predchádzajúcich príspevkoch:

Rastlinky po 3 mesiacoch:
Obrázok Obrázok

Rastlinky po 5 mesiacoch:
Obrázok Obrázok

_________________
Lenka Baštáková


20.08. 2012 21:18
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.08. 2010 06:37
Príspevky: 241
Poslať Re: Mnozenie
pekný článok :wink:


20.08. 2012 21:33
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.02. 2009 17:06
Príspevky: 1709
Bydlisko: Žarnovica, Nitra
Poslať Re: Mnozenie
Konečne niečo prínosné :wink: Skús ten článok viac rozpísať a pošli mi ho na email aj s fotkami...môže sa zverejniť na stránkach SCPS, nakoľko je fakt dobrý a prínosný :wink: Samozrejme ak chceš :)

_________________
Mgr. Karol Gazdí­k

SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín
http://www.masozraverastliny.org/

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


21.08. 2012 07:01
Profil WWW
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Re: Mnozenie
Karol uz som on poziadal sukromnou spravou :-D
Mozes to kludne poslat aj Karolovi, on to nahodi

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


21.08. 2012 08:36
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.05. 2011 10:22
Príspevky: 79
Bydlisko: Brno
Poslať Re: Mnozenie
uff, uz s tymto "vytvorom" som sa natrapila...moja posledna slohova praca bola pred 6 rokmi maturitna :D fotky nejake doplnim aktualne, skusim to nafotit trochu kvalitnejsie, ale ohladne obsahu mi musite dat nejake instrukcie a pokusim sa o to :)

_________________
Lenka Baštáková


21.08. 2012 15:19
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26.02. 2011 17:58
Príspevky: 310
Bydlisko: Dunajská Lužná
Poslať Re: Mnozenie
Naozaj prínosný článok . Fakt super :wink:

_________________
Môj E-mail :
leobeny12@gmail.com


21.08. 2012 15:23
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 05.05. 2012 06:18
Príspevky: 379
Bydlisko: Martin
Poslať Re: Mnozenie
Nechal som sa inšpirovať a obtrhal pokusný Cephalotus, lístky zapichol vedľa do substrátu.

Obrázok


23.11. 2012 15:31
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.11. 2010 18:49
Príspevky: 717
Bydlisko: Dunajská Lužná
Poslať Re: Mnozenie
Super, snáď sa Vám to podarí. :D

Len taká malá poznámočka: Ja zaznamenávam pri množení odrezkami omnoho väčšiu úspešnosť, keď použijem rašelinník ako obyčajný substrát. :wink:


23.11. 2012 16:51
Profil WWW
V.I.P.

Registrovaný: 05.05. 2012 06:18
Príspevky: 379
Bydlisko: Martin
Poslať Re: Mnozenie
palaga píše:
Super, snáď sa Vám to podarí. :D

Len taká malá poznámočka: Ja zaznamenávam pri množení odrezkami omnoho väčšiu úspešnosť, keď použijem rašelinník ako obyčajný substrát. :wink:


Máš pravdu, ale bol to len taký spontánny nápad očesať ho, keď som strihal suchú pascu na heliamphore, a pritom vedľa kvetináča mám kus rašeliníku, druhé kolo napichám do neho.


23.11. 2012 17:08
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24.05. 2011 22:51
Príspevky: 989
Bydlisko: Michalovce
Poslať Re: Mnozenie
no ja cakam uz hoodne dlho na dajake znamky rastu z listov su tam od polovice leta a zatim nic tak to bude nadlho :mrgreen:


25.11. 2012 17:37
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 05.05. 2012 06:18
Príspevky: 379
Bydlisko: Martin
Poslať Re: Mnozenie
a nezhnilo ti to?


25.11. 2012 18:45
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24.05. 2011 22:51
Príspevky: 989
Bydlisko: Michalovce
Poslať Re: Mnozenie
Lubo píše:
a nezhnilo ti to?

zaujimave ze nie :D akurat jak lenka hore pisala ze list ti moze dostat cervenu farbu tak zmenil farbu a hotovo a stale iba cakam :D


25.11. 2012 18:55
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: Mnozenie
Loni na podzim jsem také vrazil 4 listy jen tak do stejného substrátu, ve kterém cefíky normálně pěstuji.
Jeden list uhnil. Ostatní tři vydržely, ale rychlost růstu nových rostlin je značně rozdílná. Jeden list pouze zapustil kořeny a nic nového nevyrašilo. (vpravo dole) Myslel jsem, že druhý list také uhnil, ale světe div se, na jaře vyrazily dva malé nové listy (uprostřed) a nejrychleji roste třetí z nich - má jak nové listy, tak čtyři juvenilní láčky. Jinak všechny listy byly odebrány z téže rostliny.


Obrázok Obrázok

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


24.06. 2013 21:11
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.