Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 16:30



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Skalka s tučnicami 
Autor Správa
V.I.P.

Registrovaný: 05.05. 2012 06:18
Príspevky: 379
Bydlisko: Martin
Poslať Re: Skalka s tučnicami
Veľmi pekne to vyzerá, tie zabudované prúžky molitanu sú dobrý nápad, čo sa týka zavlažovania. Zvlášť u tučníc .....menej je niekedy viac, čo sa týka vody. P. vulgaris som videl rásť na takých lokalitách....suchá lúka s malým podrastom, tieň v dopoludní, od obeda priamy slnečný úpal, ani náznak nejakej spodnej vody, alebo štrková lesná cesta, tučnice rástli po okrajoch a v strede mimo dosahu kolies...Predpokladám, že vlhkosť získavajú z rosy a to im bohate vystačí.
Obrázok


25.09. 2012 05:54
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: Skalka s tučnicami
U temperátních tučnic existuje vždy větší či menší napojení na zdroje vody a ty nemusí být trvalé (prameniště, podmáčené louky apod.) ale i jen přechodné (díky vyššímu spadu dešťů a nepropustnému podloží.

U mexických tučnic je naprostá většina lokalit (alespoň z těch, které jsme navštívili - více než 30) naopak naprosto suchá, rostliny fungují na bázi vzdušné vlhkosti (jsou to horské rostliny!!!) a vysokého rozdílu mezi denními a nočními teplotami (rozdíl ca 15 °C). Růstová období jsou totožná s deštivými měsíci, ale ne bezvýhradně, jen několik málo druhů mexických tučnic je skutečně navázáno na výjimečný vodní příděl (např. P. emarginata, P. conzatii, P. hemiepiphytica nebo P. laueana....
Stačí srovnat s tučnicemi typu P. gypsicola, P. mirandae, rostoucími v polopouštních podmínkách a odkázané víceméně jen na vzdušnou vlhkost....
:wink:

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


25.09. 2012 14:05
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.05. 2011 10:22
Príspevky: 79
Bydlisko: Brno
Poslať Re: Skalka s tučnicami
Pestovanie tučníc trochu inak.
V prvom rade sa ospravedlňujem, že mi trvalo tak dlho, kým som tento stručný článoček dala dokopy.
Nechcem tu kopírovať článok Jakuba Štěpána, z ktorého som pri formovaní skalky vychádzala (odkaz na článok je v mojom prvom príspevku), takže len popíšem moje osobné skúsenosti :)

1. Najskôr to najdôležitejšie - príprava všetkých surovín – ja som použila šedú sadru, perlit, sušený rašelinník, rašelinu a samozrejme vodu.

Obrázok Obrázok Obrázok

2. Všetky suroviny zmiešame s vodou – je treba dobre odhadnúť pomer sadry a rašeliny, aby bola hmota po zaschnutí dosť pevná, ale zároveň sa s ňou dalo dobre pracovať. Ja som začala s pomerom približne 1:1, postupne počas miešania som však musela dosť sadry pridať. Nakoniec výsledná zmes vyzerala asi takto.

Obrázok

3. Aby som mohla ďalej pracovať, musela zmes dokonale vyschnúť, čo v mojom prípade trvalo skoro týždeň.

4. Po zaschnutí som hmotu nasekala na malé časti – menšie ako sú na obrázku :)

Obrázok

5. Na zlepenie týchto kúskov som podľa návodu použila zmes vody, rašeliny a sadry – pomer som opäť odhadovala podľa konzistencie pri miešaní

6. Namiešaným „lepidlom“ som zlepila menšie kúsky do výsledného tvaru. Pri stavaní je dobré nechať medzi kúskami štrbiny alebo vyhĺbiť jamky aby sa vytvorilo miesto pre zasadenie rastliniek

Obrázok

7. FINÁLE: zasadíme vybrané mexické tučnice: ja mám momentálne zasadené:
P. gigantea, P. moctezumae, P. ‚Sethos‘ × gracilis, P. moranensis × ehlersiae, Pinguicula sp. (gracilis x niečo), P. sethos x gypsicola, P. agnata x gypsicola

Obrázok
(toto je najnovšie foto z 19.11.2012)

8. skalku mám momentálne na južnom parapete, zalievam do podmisky asi 1x za 2-3 dni, občas rosím, v podmiske vodu nenechávam

enjoy L. :mrgreen:

_________________
Lenka Baštáková


19.11. 2012 20:08
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.11. 2011 10:59
Príspevky: 235
Bydlisko: Trebisov
Poslať Re: Skalka s tučnicami
vyzera to super a lepidlo si ake dala?

_________________
Drosera capensis,Drosera affinis,Drosera spathulata var lovellae,Nepenthes ventrata,Dionaea muscipula,Pinc. Tina,Mimosa Pudica,Saracenia ?


19.11. 2012 21:09
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.05. 2011 10:22
Príspevky: 79
Bydlisko: Brno
Poslať Re: Skalka s tučnicami
sadra + voda + raselina :)

_________________
Lenka Baštáková


19.11. 2012 21:13
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 05.05. 2012 06:18
Príspevky: 379
Bydlisko: Martin
Poslať Re: Skalka s tučnicami
Nechal som sa inšpirovať, už len počkať na jar a osadiť to nejakými peknými kúskami.

Obrázok

Obrázok

Obrázok


08.12. 2012 19:34
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.09. 2009 15:59
Príspevky: 336
Poslať Re: Skalka s tučnicami
ten posledný obrázok čo tam je to není raselinik ? ci??
vyzera to ako mach


08.12. 2012 20:29
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 05.05. 2012 06:18
Príspevky: 379
Bydlisko: Martin
Poslať Re: Skalka s tučnicami
nie , je to nejaký lesný mach


08.12. 2012 20:36
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.11. 2010 18:49
Príspevky: 717
Bydlisko: Dunajská Lužná
Poslať Re: Skalka s tučnicami
Je to veľmi dobrý nápad. Veľká vďaka za inšpiráciu... :wink:


14.12. 2012 13:21
Profil WWW
V.I.P.

Registrovaný: 05.05. 2012 06:18
Príspevky: 379
Bydlisko: Martin
Poslať Re: Skalka s tučnicami
palaga píše:
Je to veľmi dobrý nápad. Veľká vďaka za inšpiráciu... :wink:


Troška tú skalu spestrí. Drží tam výborne, mach som navlhčil a " koreňmi " namočil do sádry a prilepil na skalu, uvidíme či prežije. Pokiaľ sadra nie je nejak moc " toxická " teda bez nejakých chem. prímesi dalo by sa to iste spraviť aj s tučniciami, pricapíš ich kam len chceš,spodné listy časom aj tak odhnijú, chce to len to skaly vyšpárať klincom menšiu dierku.
Tuším na českom fóre som videl podobnú skalku, ale na prírodnom sopečnom tufe, je sfarbený silne do tmavočervena až hneda, šaláty na ňom krásne vyniknú, plánujem spraviť podobný sádrový, ale pridám veľa červeného potravinárskeho farbiva.


14.12. 2012 13:51
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.05. 2011 10:22
Príspevky: 79
Bydlisko: Brno
Poslať Re: Skalka s tučnicami
Ja som zasadila na moju obycajny mach, ktory samozrejme do tyzdna zomrel, a asi po mesiaci tam zacal vyrastat novy, ktory vyzera ze sa mu celkom dari :)

_________________
Lenka Baštáková


14.12. 2012 15:57
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.11. 2010 18:49
Príspevky: 717
Bydlisko: Dunajská Lužná
Poslať Re: Skalka s tučnicami
Ja som žiaden mach nesadil, a pomaly mi tam začína rásť. :D


14.12. 2012 18:56
Profil WWW
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.09. 2009 15:59
Príspevky: 336
Poslať Re: Skalka s tučnicami
no tak aj ja som si spravil taku mini skalku no zabudol som to zdokumentovat :lol:
chcem sa opytať či môže stať po cely čas vo vode či by to bola chyba a ake rastlinky tam odporučate mam P.tina a P. jaumavensis
(čo by tam este mohlo ist??)

Obrázok


12.03. 2013 15:33
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.11. 2010 18:49
Príspevky: 717
Bydlisko: Dunajská Lužná
Poslať Re: Skalka s tučnicami
Plánujem si v rašelinisku spraviť takúto skalku s P.vulgaris... potom sem hodím nejaké foto keď sa do toho pustím. :)


12.03. 2013 16:39
Profil WWW
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.06. 2012 11:48
Príspevky: 304
Bydlisko: Malacky
Poslať Re: Skalka s tučnicami
janessssko píše:
no tak aj ja som si spravil taku mini skalku no zabudol som to zdokumentovat :lol:
chcem sa opytať či môže stať po cely čas vo vode či by to bola chyba a ake rastlinky tam odporučate mam P.tina a P. jaumavensis
(čo by tam este mohlo ist??)

Obrázok


Kľudne ich tam daj. Mexičanky zbožňujú vápenné prostredie.


12.03. 2013 17:21
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.