Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 11:56



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 7 ] 
Skodlivost presadzania 
Autor Správa
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Skodlivost presadzania
Zdravim masozravkari,
opat mam jednu konkretnu otazocku hlavne na fundovanych v heliamphorach.
Na jar tohto roka som vsetky svoje heliny presadil cisto len do ziveho raseliniku.. kedze sa o ne zacinam zaujimat teraz viac nasiel som prevazne informacie ze sadit do substratu pricom oddenok by mal byt zahrnuty v zivom raseliniku.. Chcem sa preto spytat aky je vas nazor keby som ich po dvoch mesiacoch znova presadil? Uskodi im to? Ako velmi? Je mozne ze sa im len na nejaku dobu zastavi rast?
Teraz mi sice rastu, ale podla toho co som cital su v kombinacii vhodneho substratu a raseliniku na vrchu ovela lepsie vysledky..
Poprosim o Vase nazory.. Dik..

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


26.06. 2010 21:05
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 05.05. 2012 06:18
Príspevky: 379
Bydlisko: Martin
Poslať Re: Skodlivost presadzania
" Zasuniem " do tejto témy otázku, ktorá je k tomu najbližšia.
Prežije Heliamphora, konkrétne minorka s juvenilnými pascami, mala viac rastových vrcholov bola celkom hustá, pri rozsadeni sa mi podarilo jeden rastový vrchol / trs / odlomiť, pasce držia pekne pokope, ale koreň si tam len domýšľam...... prežije to ? vyrastie koreň ?
Otázka hlavne pre Mareka, ale každá relevantná odpoveď poteší.


22.12. 2012 18:31
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Re: Skodlivost presadzania
Zalezi od velkosti rastliny, napriklad ten krizenec heterodoxa x ionasi co som ti dal povodne tiez nemal ziadny koren ale pekne zakorenil.. odporucam ju zasadit do ziveho raselinka.. Mala rastlinka to vacsinou nerozchodi..

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


22.12. 2012 20:58
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.02. 2009 17:06
Príspevky: 1709
Bydlisko: Žarnovica, Nitra
Poslať Re: Skodlivost presadzania
No Marek, ja s čistým živým rašelinníkom nemám až tak super výsledky... A už tobôž nie pri juvenilných rastlinách...
Čo sa týka stáleho presádzania, myslím, že to škodlivé zas nie je, avšak tiež ani žiadna výhra... Tak povediac, každú rastlinu presadenie tak trochu vykoľají a ako sám píšeš, nastane chvíľková rastová stagnácia... No a keď to má tak byť častejšie než 1 či 2 krát do roka, tak neviem, či je to to pravé orechové... Avšak, nevidím do toho až tak dobre, aby som tu mohol vyrieknuť nejaké definitívne stanovisko. Určite budem rád, ak sa vyjadria naši českí priatelia :)
K Ľubovmu problému, tak ako povedal Marek, hľadieť treba na veľkosť, mal som jednu stredne veľkú rastlinu, ktorú som vlastne aj dostal takú, že koreň žiaden, odnož bola ale pekná, zasadil som a pri najbližšom presádzaní už korene mala, teda zakorenila bez problémov...

_________________
Mgr. Karol Gazdí­k

SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín
http://www.masozraverastliny.org/

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


28.12. 2012 12:09
Profil WWW
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: Skodlivost presadzania
No já vám s tím také moc neporadím - ostatně Karol podstatu napsal. S přesazováním se většinou nijak nepárám, ale je pravda, že opravdu jen velice výjimečně něco přesazuji dvakrát za rok. Ovšem nikdy o enormních následcích nepřemýšlím..

Jinak já heliamfory v rašeliníku vůbec nepěstuji, ten který tam mám, je jen na povrchu a nemám pocit, že bych měl problém s rostlinami při svém extrémním pěstování... :wink:

Obrázok

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


28.12. 2012 13:34
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Re: Skodlivost presadzania
Karol, ja tie nepesutjem v zivom raselinku.. miesam si vlastny substrat z raseliny a inych veci, ale raselinik pouzivam len na zakorenenie rastliniek ktore nemaju vlastny koren a ktore planujem coskoro opat presadzat ;-)

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


28.12. 2012 13:40
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 05.05. 2012 06:18
Príspevky: 379
Bydlisko: Martin
Poslať Re: Skodlivost presadzania
Tak H. minor sa zatiaľ drží aj bez koreňa, žiadne viditeľné schnutie pascí nie je . Heterodoxa x ionasii sa má k svetu, vyhnala 2 krásne pasce, ktoré sú červené od mala. Snažím sa ich posadiť do podobného substrátu v akom si mi ju dal.


28.12. 2012 17:16
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 7 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.