Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 23:17



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 42 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
mucholapka obyčajná-aké prostredie 
Autor Správa
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
Ezekiell píše:
Ja by som povedal ze si jej doprial naraz bud cerstvo po kupe alebo tak vela priameho slnka a splalilo ju.. To ze ti par listou spali nic neni.. ona je na to zvuknuta a narastu nove ktore uz budu odolne.. Mozno jej bude chvilku trvat kym opat zacne rast ale ja som to nikdy neriesil aj ked mi ich spalilo a vzdy zacali opat pekne rast.. Poradil by som ti ju presadit bo ten bordel v ktorom ju mas neni zrovna to co sa jej paci..

ten jeden list vyzera naozaj ze ho trocha spalilo


14.06. 2011 12:15
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.05. 2011 15:12
Príspevky: 29
Bydlisko: Slovensko
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
V tom bordeli som ju kúpil priamo v kvetinárstve, a už aj nad tým som rozmýšľal ju presadiť ale neviem jaky substrát to ma byt. Čo som čítal na fóre tak je to rašelina +piesok (2:1)
Prikladám celu fotku mucholapky
A ďakujem vám za vaše rýchle odpovede


Prílohy:
DSC00293.jpg
DSC00293.jpg [ 201.8 KiB | Zobrazené 9951 krát ]
14.06. 2011 13:20
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
Vyzera uplne v pohode a zdrava akurat ju presad.. dobre si cital moze byt raselina piesok 2:1 hlavne nech je ta raselina kysla a bez pridanych zivin. Prosto cista idealne vlaknita napr. vrchoviskova raselina.. No a hlavne ju nechaj na priamom slnku nech si zvykne a uvidis ze sa odmeni, napr. tym kvetom co sa ti tam tlaci ;-)

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


14.06. 2011 13:43
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
Ezekiell píše:
Vyzera uplne v pohode a zdrava akurat ju presad.. dobre si cital moze byt raselina piesok 2:1 hlavne nech je ta raselina kysla a bez pridanych zivin. Prosto cista idealne vlaknita napr. vrchoviskova raselina.. No a hlavne ju nechaj na priamom slnku nech si zvykne a uvidis ze sa odmeni, napr. tym kvetom co sa ti tam tlaci ;-)

Len by som doporucil po presadeni ten kvet odstrihnut,predsalen presadzanie je pre kazdu rastlinku sok a urcite sa rychlejsie aklimatizuje ked nebude vydavat energiu na kvitnutie


14.06. 2011 13:46
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.06. 2010 16:47
Príspevky: 161
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
A po presadeni jej zabezpec trochu vyssiu vlhkost a hlavne ju nedavaj na slnko po presadeni! Nechaj ju navyknut postupne, aby ju nespalilo. Presadenie sice je casto povzbudzujuce pre rastlinku a jej rast ale casto pri zakorenovani vyvija vela energie. Opravte ma ak sa mylim.

_________________
Drosera Aliciae, Drosera Capensis, Drosera Prolifera, Nepenthes Ventrata, Dionaea Muscipula...


14.06. 2011 14:36
Profil ICQ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2008 21:28
Príspevky: 220
Bydlisko: Nitra
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
No pokial ju má vonku na slnku, nevidím dôvod po presadení ju navykať postupne na slnko.(?) Riadne zalejem, a keď sa nová rašelina poriadne nasaje (napr, na druhý deň) a šup nazad von.


14.06. 2011 16:00
Profil ICQ WWW
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.05. 2011 15:12
Príspevky: 29
Bydlisko: Slovensko
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
Na ten kvet som veľmi pyšní a chcel by som potom z toho kvetu semiačka a nasadiť nove nech sa mi moja rodinka mucholapiek pekne rozrastá :D
Len tu mam potom ďalšiu otázku. Opelenie postará o to sama príroda alebo je samo rozmnožovacia alebo jej mam pomôcť nejako alebo ako je to u tejto mucholapky ???
A ešte mam jednu otázku k tomu presádzaniu , mam počkať kým sa my vytlačí kvet a budú semienka alebo ju môžem rovno presadiť ?
Vo pred ďakujem za vaše odpovede


14.06. 2011 19:40
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
samotne kvitnutie vysiluje mucholapku.Pokial nie je v dobrej kondicii neriskoval by som a nenechaval ju kvitnut,hlavne ak sa ju chystas pred tym presadit.
Osobne som nikdy mucholapky nenechaval kvitnut,tak niekto skusenejsi ti urcite poradi ako je to s opelovanim.


14.06. 2011 19:58
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24.05. 2011 22:51
Príspevky: 989
Bydlisko: Michalovce
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
boris o kvet nemaj strachu ako mne tu poradili mne mucholpaka za 2 tyzdne po prvom odstrihnuti vyhnala hned druhy kvet ktori som musel odstrihnut lebo moja je este mlade mesko taze asi by to neprezila a mozno ze hej ale neriskujem teraz zo zaciatku :wink:


14.06. 2011 21:56
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
boris1991 píše:
Na ten kvet som veľmi pyšní a chcel by som potom z toho kvetu semiačka a nasadiť nove nech sa mi moja rodinka mucholapiek pekne rozrastá :D
Len tu mam potom ďalšiu otázku. Opelenie postará o to sama príroda alebo je samo rozmnožovacia alebo jej mam pomôcť nejako alebo ako je to u tejto mucholapky ???
A ešte mam jednu otázku k tomu presádzaniu , mam počkať kým sa my vytlačí kvet a budú semienka alebo ju môžem rovno presadiť ?
Vo pred ďakujem za vaše odpovede


Zásadně květy nestříhám a to i když jich má rostlina několik po sobě nebo i najednou, ale přece jen do nich peru maximum světla ve skleníku nebo v rašeliništi, takže s tím nemají problém.
Sama příroda se o opylování nepostará, rostlina není automaticky samoopylivá, navíc je vhodné mít pro opylování dva různé, geneticky odlišné klony, v každém případě mám vyzkoušeno, že mucholapky jdou opylovat vlastním pylem - stačí na to štěteček, má to ale jeden zádrhel, tyčinky a pestík dozrávají v různém čase, takže pyl z jednoho květu se musí přenést na bliznu jiného květu, blizna dozrává později než tyčinky, pozná se to tak, že tyčinky se postupně vyklánějí od středu květu až je zcela zakryjí "uvadající" okvětní lístky a v té chvíli se stává blizna aktivní, je to od přírody zařízeno tak, aby se květ nedal opylit pylem ze stejného květu, ale jak jsem říkal, štětečkem se to dá obejít.
Semena dozrávají celkem rychle, jsou černá, lesklá a relativně velká, v semeníku jich bývá ale celkem málo, nejvíc jsem měl tuším kolem dvaceti...
Klíčivost je dobrá, doporučiji okamžitě vysít čerstvá semena. Počítejte s tím, že dospělou rostlinu tímto způsobem získáte nejdříve za 3-5 let!!!!
Rychlejší rozmnožování je dělením rostlin nebo listovými řízky - popsáno tady už v jiném vlaknu.
Takže stačí vyzkoušet, nic na tom není.
:wink:

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


15.06. 2011 12:40
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2008 21:28
Príspevky: 220
Bydlisko: Nitra
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
No mojim čoskoro dokvitnú posledné kvety, tak dúfam že som dobre opeľoval :o
Takže vravíte vysiať hneď ako dokvitnú a oschnú a netreba dať takéto čerstvé semená ani do chladničky stratifikovať ?


15.06. 2011 16:01
Profil ICQ WWW
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
Není potřeba nechat stratifikovat, čerstvá semena mají vysokou klíčivost, stačí mít pro výsev zvýšenou vlhkost, nechávám je vyklíčit ve vitríně a malé semenáče následně šoupnu hned ven.
:wink:

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


15.06. 2011 16:09
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.05. 2011 15:12
Príspevky: 29
Bydlisko: Slovensko
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
Mám len jednu otázku čo je lepšie dať do substrátu piesok alebo perlit?


17.06. 2011 10:21
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.05. 2011 11:44
Príspevky: 20
Bydlisko: Krušovce
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
Svoju mám zasadenú v čistej vrchoviskovej rašeline a darí sa jej tam skvele.. žiadny piesok, žiadny perlit, ale samozrejme ak ho máš k dispozícii, určite ho použi, keďže "okysličíš" ten substrát :)

_________________
Obrázok
Never interrupt your enemy when he´s making a mistake.. It´s impolite!


17.06. 2011 13:14
Profil ICQ WWW
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: mucholapka obyčajná-aké prostredie
boris1991 píše:
Mám len jednu otázku čo je lepšie dať do substrátu piesok alebo perlit?


Perlit nebo písek je jedno. Mucholapka originálně roste v písčitých půdách.

PS - jasně, že roste i v rašelině, ale substrát rachle degeneruje a může dojít až k uhnívání cibulek...

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


17.06. 2011 18:38
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 42 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.