Diskusné fórum o mäsožravých rastlinách
https://www.masozravky.sk/forum/

Rašeliniská Bielej Oravy
https://www.masozravky.sk/forum/viewtopic.php?f=24&t=2042
Stránka 1 z 1

Autor:  Igor I. [ 12.08. 2012 19:24 ]
Predmet príspevku:  Rašeliniská Bielej Oravy

Je pre mňa povinnosť podeliť sa s vami o fotky z týchto krásnych rašelinísk. Pred týždňom som sa s rodičmi a sestrou vybrali na malú chatu na Oravu. Cestou na chatu sme sa zastavili na 1. rašelinisku. Jedná sa o rašelinisko medzi Námestovom a Odbočkou k dedine Klin. Bohužiaľ z tejto lokality mám len jednu fotku, búrka nás z nej vyhnala :?. Výskyt mäsožraviek na tejto lokalite nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť.
Fotka: http://igor6.rajce.idnes.cz/klin#IMG_9439.jpg (môj výraz si nevšímajte bolo mokro :lol: )

Po pár dňoch sme sa vybrali na Jánošíkove diery, po pár krokoch som ostal milo zaskočený. Skaly boli posiate tučnicami, len sa trebalo trocha lepšie pozrieť a človek ich zbadal desiatky na kope. Celú cestu som z úžasom sledoval aká veľká populácia sa tam nachádza. No niet divu že ich tam je tak veľa. Rieky tečúce pomedzi skaly vytvárajú úžasné prostredie :) Tučnice na fotkách sú buď P. alpina alebo P. vulgaris nie som istý :D
Fotky: http://igor6.rajce.idnes.cz/Diery

Predposlední deň sme sa vydali na chatu kde bola napísaná Hájnikova žena, ani som nedúfal že sa mi podarí nájsť toľko rašeliníkových kobercov. Len čo som vošiel do lesa stál som na rašeliníku, bol všade. Rastliny so nenašiel žiadne (nemal som gumáky :evil: ).
Fotky: http://igor6.rajce.idnes.cz/hajnikova

Na tomto výlete som sa presvedčil, že Slovensko nám má čo ukázať :)

S pozdravom Igor I. :wink:

Autor:  brutusKG [ 13.08. 2012 16:18 ]
Predmet príspevku:  Re: Rašeliniská Bielej Oravy

Ďakujeme za sumár :wink:

Z fotiek vidno, že väčšina tučníc už ide zaťahovať, teda budú to skôr P. vulgaris... P. alpina rastie dlhšie... Inak sa dajú jednoznačne identifikovať na základe kvetu, P. alpina ich má biele... pre väčšie ihruškanie v čase kvitnutia P. alpina môžeš sledovať či jej kvety majú na sebe jednu alebo tri žlté fliačiky :mrgreen:

Autor:  palaga [ 05.11. 2012 20:08 ]
Predmet príspevku:  Re: Rašeliniská Bielej Oravy

Pekné lokalitky.....
Je to krása. Mne vždy srdce poskočí od radosti, keď niekde voľne v prírode uvidím rásť tučnice, rosičky, ale aj rašelinník. :D

Stránka 1 z 1 Všetky časy sú v GMT + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/