Cephalotus follicularis

Cephalotus follicularis je mäsožravá rastlina, ktorá vzhľadom svojich pascí pripomina rastliny z rodu Nepenthes. Cephalotus je však podstatne menší, dospelé rastliny dosahujú maximálne 15-20 cm v priemere s pascami veľkými 5-7 cm, ktoré môžu byť pri dostatočnom slnečnom osvetlení vyfarbené do hnedočervena. Je to pozemná, vlhkomilná rastlina obývajúca juhozápadné pobrežie Austrálie, ktoré siaha len 16 km do vnútrozemia. Je to teda endemit a jediný zástupca rodu Cephalotus. Rastie na vlhkých zatienených miestach. Neznáša dlhodobé premokrenie substrátu a vysoké teploty! Optimálne teploty na pestovanie sa pohybujú medzi 20°C až 25°C. Pri nedostatku svetla (väčšinou v zimnom období) rastlina tvorí nemäsožravý, jasne zelený oválny typ listov. Cephalotus rastie počas celého roku bez akejkoľvek zimnej či inej prestávky - teda nezaťahuje. Rastie ale veľmi pomaly a dosiahnutie dospelosti môže trvať niekoľko rokov. V zbierkach patrí k tým cennejším rastlinám a to hlavne z dôvodu svojho ojedinelého výskytu.

Substrát: čistá vláknitá rašelina + perlit alebo kremičitý piesok, vhodný je aj čistý rašeliník, prípadne zmiešaný s perlitom

Svetlo: rastline vyhovuje polotieň, parapet východného, západného alebo severného okna

Teplota: do 25°C !!! s možnými nočnými poklesmi

Vlhkosť vzduchu: vysoká 70-90%

Zálievka: substrát nesmie nikdy vyschnúť, zalievame mäkkou vodou, až keď je substrát mierne preschnutý, teda udržujeme ho mierne vlhký, rastliny neznášajú trvale premokrenie substrátu!!!