Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 12:02



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 2 ] 
Tour de rasliniska na orave 
Autor Správa
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Tour de rasliniska na orave
Tak sa mi konecne podarilo vybrat sa na prieskum raselinisk na Orave. V zaujme ochrany raselinisk ich budem volat raselinisko 1, 2 a 3.

Este pred tym ako som dorazil k prvemu raselinisku zazrel som popri ceste taky mensi mociar tak som sa tam bol len tak pozriet. Zrazu som v jednej vodnej ploche zazrel toto
Obrázok Obrázok Obrázok
Normalne som si myslel, ze to je nejaka Utricularia ale chlapci uz ma vyviedli z omylu :-)

Ani u jedneho raseliniska som netusil kde presne lezi.. mal som len pribliznu polohu podla informacii z netu.. Tak som teda dorazil k predpokladanemu vyskytu prveho.. Prvym problemom bola rieka cez ktoru nebola ziadna lavka ani nic podobne.. Povedal som si ze sa za ziadnu cenu nevzdam tak som sa vyzul a prebrodil naboso :-). Vosiel som do lesa a postupoval predpokladanym smerom.. Cestou som narazil na Praslicku rolnu ako aj tento zajimavy kvet ktory netusim co je ale este som ho nevidel.. Znalci napisu viac ;-)
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Po chvili som konecne narazil na znamky raseliniku a bolo ho naozaj hojne. Okrem neho som nachadzal aj Kozaky brezove:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

V lesnej casti raseliniska som nenarazil na ziadnu masozravku a tak som vysiel na luku, kde bolo opat mnozstvo raselinika.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Bohuzial na tejto lokalite som ziadnu masozravku nenasiel. Neviem ci to bolo tym ze som ich v tom hustom poraste nevidel alebo tam ani neboli, radsej sa vsak priklanam k prvej variante. Raselinisko bolo ale skutocne velmi zarastene sak posudte sami.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Jedina nezarastena plocha bola tato no ani tu som ziadnu masozravku nevidel.
Obrázok

Narazil som vsak na par inych zaujimavosti ako tuto rastlinu (znalci skuste urcit), ci tuto neposednu ropuchu :-)
Obrázok Obrázok

Lokalita je ale skutocne rozlahla.. Pokusil som sa dojst na jej koniec kde ma zastavili hlboke baziny. Toto je fotka z kraja lokality pricom zaciatok je asi 50m v lese.
Obrázok

Pobral som sa teda na druhe raselinisko.. O tom moc pisat nebudem pretoze som ostal este viac sklamany.. Neviem ci som len raselinisko nenasiel ale nasiel som rozlahle moziare kde mimo ine rastli aj Ostrice, no ani naznak raselinika.

Tretia lokalita ktoru som navstivil bola ovela lepsie pristupna ako prve dve.. Raselinisko som nasiel na prvy pokus. Zacinalo na hranici lesa a hned z kraja som videl ake je rozlahle a plne raselinika.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Po par metroch som narazil na tento zajimavy ukaz.. Islo o priehlbinu plnu vody a zarastenu raselinikom:
Obrázok Obrázok

Ked som dorazil asi do takejto vzdialenosti od kraja raseliniska:
Obrázok

Konecne som narazil na tolko vytuzene masozravky.. Konkretne D. rotundifolia
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Najviac sa mi ale pacila tato usilovna lovkyna :-)
Obrázok

Jednym z dovodom, preco o lokalitach viac nenapisem je ten aby som neprispieval k vandalizme akeho som bol svedkom na tejto poslednej lokalite:
Obrázok

Tak dufam ze sa vam moja reportaz pacila.. Za seba mozem povedat ze nech doma pestujem hocico, nic sa nevyrovna tomu vidiet masozravky v prirode na ch prirodzenych lokalitach.. :-)

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


22.08. 2010 21:47
Profil

Registrovaný: 20.03. 2010 23:57
Príspevky: 82
Bydlisko: Nitra
Poslať 
Nádhera! :) :shock: Ja som zase precesal cele okolie Myjavy a Ani stopa po raseliniskach. Ale V minulosti bolo jedno raselinisko priamo v Myjave, ale v minulom rezime to odvodnili a postavili rodinne domy :/


27.08. 2010 20:04
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 2 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.