Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 02.08. 2021 09:27Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 
DOKUMENTÁCIA: Zimovanie Mucholapky podivnej v chladničke 
Autor Správa
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.02. 2009 17:06
Príspevky: 1709
Bydlisko: Žarnovica, Nitra
Poslať DOKUMENTÁCIA: Zimovanie Mucholapky podivnej v chladničke
Dovolí­m si teda vytvoriť novú tému na túto problematiku. Prvá téma je skôr taká hlasovacia, vytvorená za účelom zistenia povedomia na túto oblasť pestovania...

Takže ako mnohí viete, cez túto zimu som sa podujal vyskúšať to legendárne zimovanie v chladničke, ktorým ma inšpiroval Miloš Šula u ktorého som sa aj bližšie informoval o tomto spôsobe zimovania. Samozrejme existujú aj iné formy ako zimovať, ale tento spôsob mi príde ako najlepšia voľba pre tých, ktorí bývajú paneláku.

Zimovanie si môžte zvoliť rôzne. Klasický spôsob zimovania je chladný parapet. Táto forma je asi každému známa, žiaľ u mňa fungovať nemôže lebo sa v miestnosti veľmi kúri. Mal by to byť slnečný parapet, rastlina potrebuje svetlo z dôvodu určitého stupňa fotosyntézy. Dá sa zimovať aj vonku, ale v našich klimatických pásmach je to nemožné. Príliš nízke teploty môžu rastlinu poškodiť, alebo zahubiť. Nehovorím však o zimovaní v záhradnom rašelinisku čo je už iná kategória. Niektorí dokonca nezimujú vôbec. Ale treba brať do úvahy, že zimovanie patrí do životného cyklu rastliny, kedy rastlina odpočíva a naberá síl. Takéto "teplé zimovanie" jej nemusí prospieť. Často potom stagnuje v raste. Vitálnejšie Mucholapky takýto spôsob rozchodia, ale každoročné opakovanie tohto spôsobu ich tak či tak stále viac oslabuje. Zo všetkého najhoršia je častá voľba zimovania niekde v tmavej pivnici. Pokiaľ neupadne rastlina do hlbokej dormancie ako v chladničke, bude sa pokúšať robiť fotosyntézu a v tme sa to pochopiteľne nedá. Výsledkom je "exitus".

O čo je teda zimovanie v chladničke lepšie od iných spôsobov?
V prvom rade treba uviesť, že sa jedná o formu hlbokej dormancie, kedy rastlina nepotrebuje svetlo k fotosyntetickej asimilácie. Je to obdobie vegetačného pokoja, v prírode je toto obdobie agroklimaticky ohraničené priemernou dennou teplotou vzduchu nižšou ako biologické teplotné minimum. Teda dochádza tu k útlmu biochemických a fyziologických procesov v rastlinných orgánoch, zastavuje sa ich rast a vývoj.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A teraz prax.
Túto formu zimovania som sa rozhodol uskutočniť už v lete. Treba si vždy predom uvážiť čo idete robiť a prečítať nejakú literatúru.
Mucholapky som celé leto pestoval vonku a tak som ich nechal do polovičky Novembra, kedy už začali prvé mrazy. Rastliny takto samé pomaly zatiahli a pripravili sa na zimovanie...

ObrázokObrázok


Následne som rastliny vybral z črepov, očistil, odstránil odumreté časti a umyl koreňové sústavy.

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok


Nachystané Mucholapky som si potriedil do misiek.

Obrázok


Tu na scénu prichádza jedna z najdôležitejších zložiek bez ktorej by zimovanie nebolo až tak úspešné. Ide o živý rašelinník (Sphagnum), ktorým som obalil korene Mucholapiek. Dá sa zimovať aj bez neho, ale riskujete tak, že vám rastliny zachváti pleseň (rašelinník má totiž protifungicídne vlastnosti) alebo budú po zimovaní ovednuté. Každopádne sa to dá, ale rastliny vám odporúčam pred umiestnením do chladničky ošetriť nejakým fungicídom...

ObrázokObrázokObrázok


Mucholapky som následne umiestnil do sáčkov, tie uzavrel a umiestnil do chladničky na dlhé 4 mesiace. V chladničke som nameral 5 stupňov Celzia, čiže optimálna teplota pre túto formu zimovania.

ObrázokObrázok


20. januára som zhrozene písal Milošovi Šulovi. Náhodne som totiž vybral jeden sáčok so zimujúcimi Mucholapkami s cieľom kontroly a rašelinník včetne Mucholapiek bol vyschnutý. Nakoniec som si uvedomil príčinu. Bolo to dôsledkom úniku vlhkosti, ktorú zapríčinila diera v sáčku a následná výmena tohto sáčku za nový. Takto som prišiel o dve rastliny. Takže na túto oblasť si dávajte veľký pozor. Sáčok musí byť pri zimovaní z vnútra zarosený.

29. marca som rastliny vybral a urobil inventúru. Zo 7 rastlín prežilo 5, jedna obschla a druhá vyschla úplne. Najdôležitejší je stav odnoža (cibule).

ObrázokObrázokObrázok


Vyschnuté Mucholapky, česť ich pamiatke...

ObrázokObrázok


Tento menší neúspech je len ponaučením. Odporúčam vám to vyskúšať tiež, dajte len pozor na zmienenú vlhkosť...
Rastliny som po zimovaní zasadil do klasického substrátu a teraz čakám kedy sa preberú zo zimného spánku. Miloš Šula uvádza dobu 2 týždne, kedy začali rásť jeho rastliny.
Tak teda ak sa rozhodnete pre toto zimovanie, budem vám držať palce. A vaše rastliny vám to určite oplatia bujným rastom :wink:

_________________
Mgr. Karol Gazdí­k

SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín
http://www.masozraverastliny.org/

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


03.04. 2010 09:30
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevok: 1 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.