Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 16:54



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
vysýchanie rastlinky 
Autor Správa

Registrovaný: 24.03. 2009 12:03
Príspevky: 13
Bydlisko: Medzev
Poslať vysýchanie rastlinky
Ahoj,
mohol by mi niekto poradiť? Mám rastlinku saracéniu od minulého roku. Začali jej obschýnať viečka a pokračuje to smerom nadol. Vyjdú jej sí­ce nové výhonky, ale aj tie po dvoch týždň


24.03. 2009 12:21
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.02. 2009 17:06
Príspevky: 1709
Bydlisko: Žarnovica, Nitra
Poslať 
Obschýnanie rastliny je v tomto čase normálne. Neboj na jar sa schopí­ :wink:
Sarracénie by mali stáť vo vode a keÄŹ chceš môžeš ju nechať občas preschnúť.
A skús pridať foto, potom sa možno vyjadria aj ostatný.


25.03. 2009 17:14
Profil WWW

Registrovaný: 24.03. 2009 12:03
Príspevky: 13
Bydlisko: Medzev
Poslať 
Ahoj,
ÄŹakujem, že si mi odpí­sal a dí­k za radu. Snažila som sa ju odfotiť, dúfam, že je to dobre vidieť. Myslí­m si, že keÄŹ je obsýchanie na jar normálne O.K. Ale je normálne aj toto? KeÄŹ áno, budem sa len tešiť. Čaute :shock:
Obrázok
Obrázok


30.03. 2009 10:38
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.04. 2009 11:16
Príspevky: 10
Bydlisko: Košice
Poslať Sarracenia
Neviem aký máš druh. S. Flava, minor, atÄŹ ??? / tropické vydržia dlho, z mierného másma - zhadzujú a prezimujú /
Tvoje vysychanie je "normálné" na jar , no neviem, aké staré máš tie listy, totiž ja mám aj 60 cm dlhé listy a vydržia mi aj viac ako jeden rok...
ale pozor na vzdušnú vlhkosť. Ak ju v teple nebudeš rosiť alebo ak je veľmi sucho v mieste, kde to máš, tak Ti uschne aj nový výhonok.
Ak Ti rastú nové výhonky - staré naschnuté treba odstrániť a viacej polievať - len zospodu a rosiť každé ráno a potom poobede - prí­padne - vyvetrať, aby sa náhodou nechitila plieseň


01.04. 2009 13:25
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.04. 2008 16:42
Príspevky: 801
Bydlisko: Rožňava
Poslať 
Citácia:
tropické vydržia dlho, z mierného másma - zhadzujú a prezimujú

tak toto si prosim vysvetlit ako zhadzuju tie listi

Citácia:
rosiť každé ráno a potom poobede

rosenim zvysis vlhkost len lokalne a na kratky cas kym sa voda neodpari potom vlhkost zase klesne. saraceniam staci 40-60% vlhkost co je bezna vonkajsia vlhkost a proti tomu roseniu po obede rozhodne protestujen kvapky vody na listoch posobia ako sosovka cize lupa a pri silnom slnku mozu spalit listi

_________________
http://exotikplantae.eu
https://www.facebook.com/Exotikplantae


01.04. 2009 13:55
Profil WWW

Registrovaný: 24.03. 2009 12:03
Príspevky: 13
Bydlisko: Medzev
Poslať Ahojte
Čaute,
ÄŹakujem za odpovede. Neviem, o aký druh sa jedná. Listy sú dlhé do 18 cm. Moju S. mám od minulého leta, takže od vtedy má tie listy. Vlastne teraz ju budem mať rok. Odfotila som to schnutie, aby bolo vidieť, že sú vyschnuté asi do polovice. Aj ja si myslí­m, že to bude ní­zka vlhkosť vzduchu. Bývam v byte a mám ju umiestnenú v kuchyni asi meter a pol od radiátora. Ale neviem, čo robiť? Polievať ju polievam, a aj rosí­m 1 krát za týždeň


01.04. 2009 16:01
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.04. 2008 16:42
Príspevky: 801
Bydlisko: Rožňava
Poslať 
ahoj
uz som videl velmi krasne saracenie ktore boli dopestovane v panelaku na 8 poschodi na parapete okna.
ked mas dost siroky parapet tak ju daj na parapet na okno (parapet nech precnieva aspon4-6cm alebo podlolz nieco pod kvetinac nech tepli vzduch z radiatora nestupa rovno ku listom ten je suchy a vysusi listy) alebo ju daj co najdalej od radiatora ale potom je problen s nedostatkom svetla. v lete ju mozes dat na balkon len jej to prospeje. rosenie je zbytocne kedze ju mas este v kuchyni tak tam je vyssia vlhkost(ked nieco varis odparuje sa voda). kvetinac moze stat aj vo vode cca 1-2cm podmyska je lepsia trochu sirsia a moze byt aj vyssia ako kvetinac ale nieje nutna (voda ktora sa z nej odparuje zvysuje vlhkost ) masozravky sa nehnoja !!!!!!!!! (niektore je mozne hnojit nizkymy koncentraciami hnojiva ale ak to prezenies substrat sa zasoli a rastlina to uz nerozchody)mozes ju ked tak nakrmit hmyzom(bezne sa stava ze je pasca naplnena hmyzom az po okraj ) no ale aj to netreba prehanat.

_________________
http://exotikplantae.eu
https://www.facebook.com/Exotikplantae


01.04. 2009 16:29
Profil WWW
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.02. 2009 17:06
Príspevky: 1709
Bydlisko: Žarnovica, Nitra
Poslať 
Citácia:
Nepomohlo by ju aj hnojiť?

Jedno z najzákladnejší­ch pravidiel je, že mäsožravé rastliny sa nehnoja, ako hnojivo, zdroj výživy je hmyz. 8)


01.04. 2009 17:01
Profil WWW

Registrovaný: 24.03. 2009 12:03
Príspevky: 13
Bydlisko: Medzev
Poslať 
Ahojte,
tak vám obidvom ÄŹakujem. Skúsim vaše rady a určite sa ozvem, ak bude niečo nové. Aj tá myšlienka dať ju na balkón sa mi páči. Ale teraz je asi ešte priskoro. Ja neviem, či mám dobrý názor, ale kvety dávam na balkón až po 3 zamrznutých. Alebo môže aj teraz? Bojí­m sa, aby to nebol pre ň


02.04. 2009 08:22
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.04. 2009 11:16
Príspevky: 10
Bydlisko: Košice
Poslať Sarracenia
Genesis, asi si ma nepochopil, Sorry.
1.Sarracenie z mierného pásma - vydržia im listy do jara - skoro zelené a potom na jar zožltnú a vyschnú, ja ich potom odstrihnem, aby som dal priestor novým listom. Mám ich vonku celý rok v mojom rašelinisku. / nie sú tak vysoké ako v sklení­ku alebo ako napr. v akvarku./ ale sú pekné a často chcú kvitnúť. / zatiaľ som nezistil, ako sa opeľujú alebo kto ich opeľuje a kedy, skúmam/
2.Rosenie som uviedol, že ráno a ak sa dá každý deň


02.04. 2009 09:48
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.04. 2008 16:42
Príspevky: 801
Bydlisko: Rožňava
Poslať 
ja som ta pochopil len som chcel aby si to rozpisal aby to pochopili aj ostatni
a este saracenie z mierneho pasma? vsetky pochadzaju z ameriky sice preziju nase zimi ale v ich domovine nikdi nieje taka zima ako unas. a listi vydrzia aj niekolko rokov ale musia byt pestovane v konstantnich podnienkach bez vykivov (teplota vlhkost svetlo....)
unas ich mozu opelovat vceli ale moc ich to nelaka (piestik je ten poloblukovi utvar a vrch kde treba preniest pel sa nachadza tam kde je medzera medzi lupienkami keby si ich chcel opelit len saracenie su cudzoopelive takze potrebujes dve nepribuzne rastliny)
ploche listi pravidelne tvori na zinu S oreophila a este Sflava alebo rubra ktoraz nich to presne neviem taze je to na zimu alebo skoro na jar bezni jav.
na tie kvapky na listoch su najcitlivejsie nepentesi, rastliny nepostrekujem takze taketo skosenosti nastastie neman

_________________
http://exotikplantae.eu
https://www.facebook.com/Exotikplantae


02.04. 2009 11:49
Profil WWW

Registrovaný: 24.03. 2009 12:03
Príspevky: 13
Bydlisko: Medzev
Poslať 
Ahojte,
substrát už mám nový, lebo niekde som čí­tala, že každý rok treba meniť pôdu. Dávala som univerzálny substrát, dúfam, že netrebalo nejaký špeciálny. Ja neviem prečo, ale akosi sa mi nedarí­ tohoto roku to pestovanie. Mám ešte jeden špeciálny kvet thilandsiu, a u nej mám podobný problém. Má aj podobné nároky, ale je to iná téma. Nie je to totiž mäsožravka, neviem, či viete, o aký kvet ide?
Ale vrátim sa k mäsožravke. Dala som ju už na balkón, substrát má čerstvý, rosiť budem. Tak : teóriu ovládam. A teraz je na rade prax. Držte palce a určite sa ozvem, ako sa jej bude dariť. Ahojte :wink:


03.04. 2009 09:11
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.04. 2008 16:42
Príspevky: 801
Bydlisko: Rožňava
Poslať 
Citácia:
Dávala som univerzálny substrát, dúfam, že netrebalo nejaký špeciálny
:cry: :cry: :cry: :cry:
ale ano nie spesialny ale raselinu davam tej saracenii tak maximalne 2 mesiace zivota. presadzovta netreba kazky rok ale staci kazdy 2-3

Citácia:
Mám ešte jeden špeciálny kvet thilandsiu, a u nej mám podobný problém

tiez nieje specialni tilansie nepotrebuju ziadni substrat okrem Tillansia cyanea a mozno este nejakych inych staci ich niekde pripevnit a len rosit raz za cas mozes pridat hnojivo na bromelie alebo orchydei odporucam pred kupou nieco aj precitat o pestovani a az tak kupovat

PS:specialna je premna nariklad welwitschia

_________________
http://exotikplantae.eu
https://www.facebook.com/Exotikplantae


03.04. 2009 09:37
Profil WWW

Registrovaný: 24.03. 2009 12:03
Príspevky: 13
Bydlisko: Medzev
Poslať 
Teraz si ma veľmi zarmútil. A k tomu tých smajlí­kov plačúcich.
Takže to treba rašelinu? Ozaj som to nevedela. Ona je v tom substráte asi mesiac. Takže jej rýchlo vymení­m tú pôdu. A ešte otázka? Rašelina sa dá kúpiť normálne v kvetinárstve, alebo rašelinu z prí­rody? A volá sa to len rašelina, alebo rašelina pre mäsožravé rastliny?
Prepáč, ale musí­m sa pýtať, aby som zasa nezrobila ÄŹalšiu veľkú chybu. A teraz si ma fakt nastrašil. To jej už nedokážem pomôcť? Ale ja aj tak vyskúšam tú zmenu substrátu.
ÄŽakujem ti za radu - vzácnu. Ahoj :? ( beží­m zháň


03.04. 2009 09:52
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.04. 2008 16:42
Príspevky: 801
Bydlisko: Rožňava
Poslať 
Citácia:
Takže to treba rašelinu? Ozaj som to nevedela.

pred pestovanim si treba aspon nieco precitat

Citácia:
Ona je v tom substráte asi mesiac.

zacala schnut od vtedy ked si ju presadila?

Citácia:
Rašelina sa dá kúpiť normálne v kvetinárstve, alebo rašelinu z prí­rody? A volá sa to len rašelina, alebo rašelina pre mäsožravé rastliny?


ide o to ze ten substrat obsahuje pridane hnojiva a vela zivin. kiezbi bola raselina oznacena ze pre mesozrave rastliny to by bol luxus.
najlepsia a najdostupnejsia je "biela raselina" od florcomu. hlavne nekupuj tu zelenu od agra ta stoji za h....
z prirody raselinu som este neskusal takze neviem ci bude dobra alebo nie. sice kazda raselina je z prirody ale zalezi na kvalite v akych podnienkach vznikala

Citácia:
To jej už nedokážem pomôcť? Ale ja aj tak vyskúšam tú zmenu substrátu.


hlavne dobre odstran ten substrat do ktoreho si to sadila. mozes aj dobre oplachnut korene

_________________
http://exotikplantae.eu
https://www.facebook.com/Exotikplantae


03.04. 2009 10:14
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.