Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 13:10



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 
Heliamphora v rašelinisku? 
Autor Správa
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.11. 2010 18:49
Príspevky: 717
Bydlisko: Dunajská Lužná
Poslať Heliamphora v rašelinisku?
Ahojte,
niekde na nete som čítal, že heliamphre sa vynikajúco darí v lete na rašelinisku. Je to pravda? Má to niekdo odskúšané?
Vďaka.


08.09. 2011 17:44
Profil WWW
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.07. 2011 14:17
Príspevky: 330
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov
Poslať Re: Heliamphora v rašelinisku?
Ano,je to pravda,ale raselinik treba castejsie menit,lebo sa rychlo opotrebuje.Ty mas nejake heliny?
Odbornik na heliamphory je tu ale Ezekiell tak ti dufam poradi...

_________________
SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín
http://www.masozraverastliny.org/


08.09. 2011 17:51
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.11. 2010 18:49
Príspevky: 717
Bydlisko: Dunajská Lužná
Poslať Re: Heliamphora v rašelinisku?
Nemám helinky, ale na jar plánujem kúpiť...


08.09. 2011 19:12
Profil WWW
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Re: Heliamphora v rašelinisku?
No :-)
1. nie som odbornik, len su moje oblubene ;-)
2. nie som si isty ze heliny su vhodne do raseliniska, treba vychadzat z toho kde rastu vo volnej prirode.. urcite im ale prospieva letnenie kvoli prirodzenym nocnym poklesom teploty no urcite nie na slnku.. ked letnit tak idealne niekde pod stromom kde svieti priame slnko len vcasne rano alebo neskoro vecer a cez den maju len jasne svetlo.. dalsi vec je vlhkost.. na svojich lokalitach rastu heliamphory v urovni mrakov a rastu pri vysokej vlhkosti.. v raselinisku taku vlhkost nikdy mat nebudes a z mojich skusenosti na to su asi najcitlivejsie..

Ja by som odporucal, letnenie niekde v akvariu alebo foliovniku na ktore nesvieti pocas dna priame slnko, no urcite nie nejake odkryte raselinisko..

inak by ma zazjimalo co si myslel tym ze sa raselinik opotrebuje? :-D

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


08.09. 2011 20:35
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: Heliamphora v rašelinisku?
Ze zkušenosti kolegů mohu říct, že venkovní letnění (včetně rašeliniště) heliamforám prospívá. Těžko to však říct obecně, nikdo asi ještě nevyzkoušel všechny druhy.
Není pravda, že by na rašeliništi nebylo dostatečné vlhko. V nejnižších úrovních nad povrchem rašeliniště je vlhko dostatečné, způsobené jednak nasáknutou rašelinou, jednak permanentním odparem většího množství vody.
Existuje několik různých způsobů letnění a je celkem jedno, jestli zapustíte květináč do rašeliniště (neletní se tak, že by se rostliny přesazovaly, ale pouze se s květináčem zapouštějí do rašeliniště. Tím se i zabezpečí jejich ochlazení. Záleží na tom, jak vysoko máte v rašeliništi spodní vodu...
Letnění ve vitrínách zrovna vhodné není, vzhledem k možnému přehřátí a rychlému nárůstu teploty, to už je lepší dát rostliny v květináčích do nějakých velkých podmisek a nechat je tam volně stát, přímé slunce nevadí, pokud to není zrovna jižní strana přes léto, takže nějaký polostín může být ideální.
Je jen málo šílenců jako já, že naperou heliamfory do skleníku na jižní stranu a trápí je teplotami kolem padesáti stupňů...takže to není zrovna to, co bych doporučil, nicméně světla mají dost a noční poklesy teplot vyslověně milují, jako mnoho dalších rostlin... :mrgreen:
Teď jsem je mimo jiné všechny přesazoval, nějaké fotografie najdete na mé stránce:
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


09.09. 2011 08:41
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 5 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.