Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 14:29



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
D.binata 
Autor Správa

Registrovaný: 05.01. 2010 16:55
Príspevky: 156
Bydlisko: Košice
Poslať D.binata
Ahojte potrebova by som poradit. Pred cca mesiacom mi prisli od Andreja rastliky okrem inych aj 2 kusy D.binaty, obidve som zasadil do raseliny s pieskom (2,5:1) a dal vonku na balkon (orientovany na zapad) kde svieti slnko cca od 14.30 do 19.30. Obidve zacali nadherne rast dokonca obidve pustili skoro v rovnaky cas kvet.Jeden sa mi podarilo nechtiac zlomit a od vtedy to s rastlinkou islo dole vodou :( , zacala schnut a teraz uz je takmer cela sucha a nevidim zeby pustala nove listy. Vsetky MR polievam dazdovou vodou. No a chcel by som sa spytat ci mam este pockat ci pusti listy alebo ju uz vytiahnut a pokusit sa rozmnozit korenmi.


Prílohy:
P6122734_UP.JPG
P6122734_UP.JPG [ 69.95 KiB | Zobrazené 12316 krát ]
P6122733_up.JPG
P6122733_up.JPG [ 67.48 KiB | Zobrazené 12316 krát ]
12.06. 2011 09:18
Profil

Registrovaný: 05.01. 2010 16:55
Príspevky: 156
Bydlisko: Košice
Poslať Re: D.binata
no tak dnes vyschla uz uplne....takze by som ju skusil namnozit tymi korenovimi rezkami...aky je najlepsi/najucinnejsi sposob?


13.06. 2011 17:33
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2008 21:28
Príspevky: 220
Bydlisko: Nitra
Poslať Re: D.binata
Ja som len nastrihal na zhruba 2cm kúsočky a poukladal na vrch rašeliny. :D Určite niečo zíde ak niesú už aj korene uschnuté.
Ak ich budeš strihať v mieste rezu je vidno či ešte niesú suché.


13.06. 2011 17:50
Profil ICQ WWW

Registrovaný: 05.01. 2010 16:55
Príspevky: 156
Bydlisko: Košice
Poslať Re: D.binata
ok...a treba niecim prikryt aby bola vysia vlhkost?


13.06. 2011 18:22
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.06. 2010 16:47
Príspevky: 161
Poslať Re: D.binata
mire píše:
ok...a treba niecim prikryt aby bola vysia vlhkost?


Myslim, ze vseobecne sa pri rozmnozovani korenmi vyzaduje vyssia, ba az stopercentna vzdusna vlhkost.

_________________
Drosera Aliciae, Drosera Capensis, Drosera Prolifera, Nepenthes Ventrata, Dionaea Muscipula...


13.06. 2011 18:43
Profil ICQ

Registrovaný: 05.01. 2010 16:55
Príspevky: 156
Bydlisko: Košice
Poslať Re: D.binata
takze zatvorit do nejake priesvitnej krabicky...ok dakujem za rychle odpovede :wink: ..a snad sa tie korene chytia a nieco z nich vyrastie :)


13.06. 2011 21:04
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.11. 2010 18:49
Príspevky: 717
Bydlisko: Dunajská Lužná
Poslať Re: D.binata
Zdravím,
nechcem zakladať novú tému, tak to prihodím sem .... Do rašeliniska som dal 2 binaty. Jedna mi uhynula a tá druhá uhýňa. Čo môže byť príčinou? Čítal som, že binata je do rašeliniska.
Vďaka.


20.06. 2011 18:43
Profil WWW
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 20:25
Príspevky: 75
Bydlisko: Zilina
Poslať Re: D.binata
palaga píše:
Zdravím,
nechcem zakladať novú tému, tak to prihodím sem .... Do rašeliniska som dal 2 binaty. Jedna mi uhynula a tá druhá uhýňa. Čo môže byť príčinou? Čítal som, že binata je do rašeliniska.
Vďaka.


No moja skusenost z binatami je podobna, pokial som ju mal v raselinisku odisli po case vsetky , tak som ich nechal v kvetinacoch na terase a rastu a kvitnu ako dive, co sa tyka mnozenie s korenmi tak treba prikryt sackom aby bola 100% vlhkost a po mesiaci zacnu rasit ako dive
Co sa tyka filiformis tak ta mi pekne rastla v raselinisku ale po zime mi prezimovacie puciky odisli, tak aj tu som nechal v kvetinaci a uvidim ci mi prezimuje v pivnici , momentalne mam D. intermedia uz ma prezimovaci pucik, len neviem ako dalej ci uz ju dat do pivnice popripade nechat vonku a ci stale polievat, ak by mal niekto z touto kytkou skusenost nech mi napise

_________________
Moje muchomurky:

Saracenie
Mexicke a europske tucnice
Rosicky


27.09. 2011 07:45
Profil WWW
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: D.binata
templar píše:
Co sa tyka filiformis tak ta mi pekne rastla v raselinisku ale po zime mi prezimovacie puciky odisli, tak aj tu som nechal v kvetinaci a uvidim ci mi prezimuje v pivnici , momentalne mam D. intermedia uz ma prezimovaci pucik, len neviem ako dalej ci uz ju dat do pivnice popripade nechat vonku a ci stale polievat, ak by mal niekto z touto kytkou skusenost nech mi napise


Co se týká D.intermedia na českém fóru jsi už odpověď dostal. :wink:
Se všemi zatahujícími (i dalšími rostlinami menšího vzrůstu) je na rašeliništi stejný problém, pokud nejsou pod sněhovou pokrývkou nebo zamrznuté v ledu, mráz je vysuší a uhynou. Takže se ztrátami je nutno počítat. Jinak systém nechat hibernakula zamrznout do ledu je jeden z nejlepších způsobů, jak úspěšně tyto typy rostlin přezimovat venku, ať už v květináči nebo v rašeliništi. S filiformiskami není naprosto žádný problém mimo výše uvedeného, stejně bezproblémové jsou i ostatní temperátní rosnatky, např. D. intermedia, D. anglica, D. rotundifolia atd.

Ostatně principem zamrznutí v ledu zimuji například mucholapky ve skleníku... :wink:

Je to jen o správném postupu, nikoliv o rostlinách, stejně tak bývá problematické období jara (o tom jsem tady na fóru už někde psal - ve chvíli, kdy přes den led a půda taje a je výrazně vlhká, svítí slunce a je relativně teplo a na noc buď znovu zamrzá nebo se výrazně ochladí, to je zase období, kdy může docházet k uhnívání některých jedinců, ale protože všechny tyto druhy rosnatek tvoří snadno enormní množství semen, není problém populace zachovat a rozšiřovat. Např. u správně pěstovaných rostlin D. filiformis vám semena na jaře vyklíčí a na podzim vykvetou, takže i ze semenáčů stihnete sklidit várku desítek, možná stovek semen, klíčivost je velice dobrá. Kdo má rašeliniště, má v tomto výhodu...

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


27.09. 2011 09:09
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 20:25
Príspevky: 75
Bydlisko: Zilina
Poslať Re: D.binata
Dakujem za vycerpavajucu odpoved, bohuzial je velmi malo informacii o pestovani MR pocas zimy a urcite to neni v kytkach ale o postupe ako ich pestovat pocas zimy, ak sa to da tak nazvat, ale napriklad s europskymi tucnicami, tam nemam ziadny problem o tie sa vobec nestaram a ani ich nezalievam vodou ked je mraz a pupeny preziju, ale inak dakujem za super info uz budem mudrejsi a teda som uz mudrejsi nakolko som si oblubil tieto mrazuvzdorne rosicky lebo nemusim hladat priestor v pivnici pre ne lebo tam mam saracenie , binaty
Inak co sa tyka tych filimorstiek a binat tie sa tiez povazuju za mrazuvzdorne a tie mi este pekne rasia a kvitnu kdezto ta intermedia je uz v prezimovacom zupane
Inak by bolo dobre aj nejake to foto tych prezimujucich MR sem dat, lepsie niekedy vidiet ako pocut

_________________
Moje muchomurky:

Saracenie
Mexicke a europske tucnice
Rosicky


27.09. 2011 19:21
Profil WWW
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: D.binata
Nějaké další informace a fotografie jsou k nalezení na našem fóru, zvlášť potom v sekci o zahradním rašeliništi:

http://forum.masozravky.org/viewtopic.php?f=6&t=1295

Minimálně tam najdete info o Drosera filiformis, D. filiformis var. tracyi, D. intermedia, D. anglica, D. rotundifolia, z fotek během roku je i poznat, jak se dané rostliny chovají v daném měsíci (termín vložení příspěvku), vždy ale záleží na tom, jaký je rok. Letošní byl pro rašeliniště v nížině skvělý... :wink:

V tomto vláknu naleznete i několik různých rašelinišť kolegů pěstitelů a jejich zkušenosti...
:wink:

Jinak mám vyzkoušeno, že už během augusta začínají zatahovat dospěli jedinci všech výše uvedených rosnatek, zatímco letošní semenáče tahají růst jak jen to je možné a jak jsem psal, D. filiformis běžně vykvete. Toto chování je tak uzpůsobeno nejspíše proto, aby se mladé rostliny co nejlépe připravily na zimu - dosáhly určité velikosti, která jim umožní přežít a nabraly nějaké zásobní živiny.

Běžně i v přírodě nikdy nepřežijí zimu všechny rostliny, ale semenná banka je značná a umožňuje rychlou obnovu nebo rozšiřování populace tam, kde jsou k tomu vhodné podmínky. Na přezimování venku jsou i jiné fígle, pokud člověk ví, jak vegetují rostliny v přírodě - některé jsou vlhkomilnější, jiné jsou v rašeliništích na vyvýšených místech... :wink:

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


Naposledy upravil Radek Kastner dňa 29.09. 2011 19:21, celkovo upravené 1



28.09. 2011 07:21
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 20:25
Príspevky: 75
Bydlisko: Zilina
Poslať Re: D.binata
inak dakujem za super info i za link, a este jedna vec niekde som cital o Vas ze vy drosere moc nemusite, proste ze sa Vam u vas moc nedari ze vasa laska su tucnice, tak bud ste zmenil nazor alebo som to cital o nekom inom

_________________
Moje muchomurky:

Saracenie
Mexicke a europske tucnice
Rosicky


29.09. 2011 18:44
Profil WWW
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: D.binata
templar píše:
inak dakujem za super info i za link, a este jedna vec niekde som cital o Vas ze vy drosere moc nemusite, proste ze sa Vam u vas moc nedari ze vasa laska su tucnice, tak bud ste zmenil nazor alebo som to cital o nekom inom


Jo, jo. To jste cetl asi o mne.
:mrgreen:
Ale je to pravda. Rosnatky jsou dost specificke. Pralesni mi sly vzdycky a raseliniste mi umoznilo vyporadat se s temperatnimi rosnatkami. Ostatne venku si rostou samy a zadnou pomoc nepotrebuji. No a potom uz zalezi jen na tom, jak kdo dokaze byt vnimavy a spojit si ruzne informace od kolegu, z odborne literatury a hlavne z lokalit. Hodne se clovek nauci tim, ze moc nikoho neposloucha a experimentuje no a hlavne ty rosliny casto sleduji, fotim a mam tak spoustu materialu i pro zpetne porovnani.
Takove male know-how, ze ktereho se sem tam pusti nejaka informace...
:mrgreen :mrgreen: :mrgreen: :

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


29.09. 2011 19:17
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 20:25
Príspevky: 75
Bydlisko: Zilina
Poslať Re: D.binata
Dobry den

ak by ste mi mohli poradit , v sekcii Hall of fame som pridal fotky filiformis a mam tam aj semeniky kytky, poradili by ste mi kedy mam byl odstrihnut ci uz alebo pockat a ako ich zasadit ci uz teraz alebo na jare, nakolko tento filiformis mam iba tento jeden a ak by mi cez zimu neprezil skusil by som cez semiacko pomnozit
Druha fotka je od tej spominanej intermedie a jej prezimovaci pucik

Dakujem za info

_________________
Moje muchomurky:

Saracenie
Mexicke a europske tucnice
Rosicky


30.09. 2011 18:12
Profil WWW
V.I.P.

Registrovaný: 09.01. 2011 13:38
Príspevky: 442
Bydlisko: CZ
Poslať Re: D.binata
Až uschne a zčerná...kdy se vyseje, je jedno, buď nechat semena v květináči venku přes celou zimu a nebo dát do lednice...

_________________
Radek Kastner
trainxpress(et)post.cz
ICQ: 345-941-980
http://www.freewebs.com/trainxpress/index.htm

CCPS o. s. - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://www.masozraverostliny.org


30.09. 2011 18:50
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.