Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 13:17



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 15 ] 
Viem jej pomôcť? 
Autor Správa
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.06. 2014 18:52
Príspevky: 5
Bydlisko: Bratislava / Nitra
Poslať Viem jej pomôcť?
Ahoj,

na Flóre som asi pred mesiacom kúpila Dionaeu... keď som bola menšia, mala som Nephentes, ale veľmi rýchlo pošla, tak som nečakala valný úspech ani od tejto rastlinky. Na moje prekvapenie však vyzerala celkom k svetu, listy jej rástli do veľkosti a vyrašili aj nové, tak som sa z nej tešila. Na štítku mala napísané, že má permanentne stáť vo vode, tak sme sa o to starali a rosili... Celý čas je na parapete, lenže vzhľadom na to, že máme žalúzie (i keď odostreté) a okno je orientované na západ, tak to nie je žiadna sláva.

Asi po týždni som ju presadila do kombinácie lignocelu (nemá žiadne živiny) s troškou rašeliny (pre izbové rastliny), dreva od orchideje, keramzitu a piesku. Na skyslenie mi odporučili prípravok pre azalky. Zalievame prevarenou vodou.

Pred pár dňami mi priateľka volala, že sa kvetine nedarí a začala meniť farbu a smutnieť. Až dnes som sa vrátila domov, a tá zmena je teda riadna... tu sú fotky:

1. deň - Flóra:
Obrázok

po 3 týždňoch:
Obrázok

dnes - po skoro 5 týždňoch:
Obrázok

Po presurfovaní fóra už viem, že by to asi chcelo menej vody a viac slnka... a že ani tie nové lístky neboli zdravé. Myslíte, že ju treba aj presadiť? Napríklad do čistého lignocelu? (Neviem, či narýchlo zoženiem čistú rašelinu...) Zmeníme vodu na destilku alebo dažďovú, a teda skúsim ju cez deň vyhodiť na terasu a uvidíme, či sa vzchopí... :( ocením ďalšie rady.
Ďakujem.


04.06. 2014 19:33
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.05. 2011 10:22
Príspevky: 79
Bydlisko: Brno
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Zdravim,
kazdopadne potrebuje presadit do cistej raseliny bez akychkolvek pridavkov na okyslenie, polievanie destilovanou/orevarenou/dazdovou vodou. V takomto stave urcite potrebuje slnko, ale nenechaj ju hned cely cas no priamom, lebo ked ju spali, nemusela by sa pozbierat - treba ju navykat postupne. drzim palce L.

_________________
Lenka Baštáková


04.06. 2014 20:49
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.06. 2014 18:52
Príspevky: 5
Bydlisko: Bratislava / Nitra
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Dakujem... neviete niekto, ci viem niekde v Bratislave zakupit maly sacok cistej raseliny? Nechcem brat kvoli malej rastlinke 20 kilovy sacok...


04.06. 2014 21:06
Profil

Registrovaný: 29.06. 2012 11:32
Príspevky: 77
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
20l by to malo byt, co odporucam, bo i tak to budes asi chciet rozmnozit a 20 l nieje az tak vela :)


04.06. 2014 22:29
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.06. 2014 18:52
Príspevky: 5
Bydlisko: Bratislava / Nitra
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
No pred tym, nez sa pustim do mnozenia, by som ju rada hlavne udrzala pri zivote :o Ale pravdu mate, toto leto som uz spotrebovala nejakych 30l zeminy takze sa snad aj zuzitkuje :)


04.06. 2014 23:03
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.01. 2014 18:22
Príspevky: 212
Bydlisko: Petrovice
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Presne tak co ja mam skusenosti tak masozravka ma byt v cistej raseline (pripadne kremicity piesok)
Mozno ze je taka preto presat a mozno sa chiti :wink:

_________________
I love Nepenthes


05.06. 2014 06:07
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Ja tam vidim hned viacero problemov:

1. substrat pre izbove rastliny - tie su obohatene o zivine, kedze mucholapka ma schopnost chytat hmyz kvoli tomu ze rastie na chudobnych podach, substrat so zivinami ju moze uplne zabit alebo rastie zdegenerovana, rastlina totiz nema dovod tvorit pasce

2. prevarena voda - prevarenim vodu mineralov nezbavis a tie potom zasoluju substrat cim menia ph.. nepomozu ani ziadne zkyslovace a neviem co.. proste treba polievat makkou vodou

3. zapadne okno - mucholapka je maximalne slnkomilna a vyzaduju vela vela svetla.. na zapade bude asi len par hodin slnka a to este filtrovane sklom.. idealne aspon juznu stranu

Co sa tyka raseliny, niekde v Ba ju urcite zozenies.. Aj tu na fore je chalanisko z Ba co predava dobru raselinu, pokukaj v prislusenej sekcii.
Rastlinku urcite ihned presadit do cistej raseliny pripadne s pieskom ale ine veci do toho nedavaj, substrat stale vlhky a na slnko.. bud sa z toho dostane alebo nie ale kym je zdrava cibulka, mala by..

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


05.06. 2014 08:59
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.01. 2014 18:22
Príspevky: 212
Bydlisko: Petrovice
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
No neviem co dodat pan Delinčak je proste profik :D
Na jeho rady daj.

_________________
I love Nepenthes


05.06. 2014 15:51
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Pan Delincak je moj otec, ja som Marek ;-)

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


05.06. 2014 19:52
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 05.01. 2014 18:22
Príspevky: 212
Bydlisko: Petrovice
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Ano ano :D nevedalaa
Som najst ten spravny vyraz

_________________
I love Nepenthes


06.06. 2014 12:12
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.06. 2014 18:52
Príspevky: 5
Bydlisko: Bratislava / Nitra
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Dakujem.
Rastlinku som presadila do cistej raseliny a zohnala jej dazdovu vodu na polievanie, len neviem, ci jej nie je uz prineskoro. Okno mame nakoniec juzne alebo juhozapadne, tak ako terasu... skusim ju presunut na vychod, nech ju cez den nespali. Mam ju este bravat na noc dnu alebo moze ostat vonku? Aspon kym sa (ne)vzchopi?


07.06. 2014 23:50
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.11. 2010 18:49
Príspevky: 717
Bydlisko: Dunajská Lužná
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Rastlinu nechajte kludne vonku. :D


08.06. 2014 08:49
Profil WWW
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.02. 2009 17:06
Príspevky: 1709
Bydlisko: Žarnovica, Nitra
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Ezekiell píše:
2. prevarena voda - prevarenim vodu mineralov nezbavis a tie potom zasoluju substrat cim menia ph.. nepomozu ani ziadne zkyslovace a neviem co.. proste treba polievat makkou vodou


Ja dlhodobo polievam prevarenou vodou stým, že do vody pridávam pár kvapiek octu. Čítal som to kdesi u českých kolegov. Ja nemám už moc zdroje kde zháňať dažďovú vodu, tak preváram a potom cedím a zatiaľ žiaden problém. Ale môže to byť aj tým, že máme mäkšiu vodu ako inde, ale to sa mi nepozdáva zas :D

_________________
Mgr. Karol Gazdí­k

SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín
http://www.masozraverastliny.org/

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


10.06. 2014 23:51
Profil WWW
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.06. 2014 18:52
Príspevky: 5
Bydlisko: Bratislava / Nitra
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Ja mám pre mäsožravku doma v Bratislave dažďovú vodu k dispozícii, ale ak by to s tým octom fungovalo, tak by to bolo super, lebo aj moje koleusy na priváte v Nitre potrebujú mäkkú vodu, ale tu tečie hrozne tvrdá a dažďovú v paneláku e-e... Zatiaľ ju len filtrujem Brittou... žeby som na nich vyskúšala ten ocot? :D

Inak som zvedavá, či to tá moja presadená mucholapka prežije... nechám sa prekvapiť, keď sa vrátim do Ba. Ak jej však odhnila cibuľka... :( asi budem zháňať novú, keď som teraz vďaka vám múdrejšia.


11.06. 2014 00:05
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.02. 2009 17:06
Príspevky: 1709
Bydlisko: Žarnovica, Nitra
Poslať Re: Viem jej pomôcť?
Každopádne, aj ocot nie je moc kóšer... vždy je najlepšie mäkkú vodu mať...

_________________
Mgr. Karol Gazdí­k

SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín
http://www.masozraverastliny.org/

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


12.06. 2014 16:27
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 15 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.