Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 04.12. 2020 11:22Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 
Popis Darlingtonie + fotky cez mikroskop 
Autor Správa
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.02. 2009 17:06
Príspevky: 1709
Bydlisko: Žarnovica, Nitra
Poslať Popis Darlingtonie + fotky cez mikroskop
Darlingtonia californica, jediný druh tohto rodu, sa v mnohých smeroch podobá príbuzným sarraceniam. Napriek podobnému vzhľadu sa líšia po genetickej stránke. Doktor Miloslav Studnička o tom píše: "Veľmi jasne to ukazuje rozdielny počet chromozómov v bunečných jadrách darlingtonie (2n=30) a sarracenie (2n=26). Chromozómy darlingtonie sú pritom takmer dvakrát menšie (1,5 um) ako u sarracenie (asi 2,8 um)." Objavená bola v roku 1841 na úbočí vrchu Mt. Shasta. Botanik Torrey, ktorý ju študoval jej dal meno na počesť svojho priateľa botanika Darlingtona, napriek tomu, že tento názov už existoval u iných rastlinách. Preto bola premenovaná na Chrysamphora. V roku 1954 bola Medzinárodným botanickým kongresom znovu premenovaná na Darlingtonia.

Anglický názov: Cobra Plant

Výskyt: Darlingtonia californica sa vyskytuje v severnej Kalifornii a v juhozápadnom Oregone. Rastie v prímorských nížinných polohách a na úbočiach pohorí vystavených západnému, oceánskemu prúdeniu vlhkého vzduchu, kde vystupuje až do výšky 2800 m n. m.

Tento rod s jediným druhom predstavuje oproti heliamforám veľmi pokročilý a zložito špecializovaný vývojový typ. Trubicovité pasce, vysoké až 90 cm, sú na vrchu zakončené až 15 cm veľkou hlavicou, na spodnej strane so vstupným otvorom o veľkosti až 3 cm. Pri hrdle vyrastá "prívesok" v tvare rozoklaného rybieho chvostu. Zdola vystupuje na vonkajšom povrchu pasce až k hrdlu lamela, označovaná ako krídlo. Pretože celá pasca je pretočená o 180° tak, aby "prívesok" a hrdlo boli na vonkajšom obvode listovej ružice, má krídlo skrutkovitý priebeh. Tieto podivuhodné hadovité pasce s veľkou hlavicou, posiatou oválnymi belavými okienkami (fenestrácia) a opatrenou rozoklaným "príveskom", sú výstižne prirovnávané ku kobre (kobria ľalia).

Korisť je k hrdlu lákaná žľazami na vonkajšom povrchu pasce, hlavne okolo hrdla, na prívesku a na krídle. Podobné nektárové žľazy sú tiež na vnútornom ochlpenom povrchu hlavice. Smerom ku dnu pasce nasleduje pod hlavicou zóna bez žliaz, ktorej povrch tvorí taškovito sa prekrývajúce a dolu smerujúce hrotovité výrastky buniek. Dolná polovica vnútorného povrchu pasce je pokrytá až 3 mm dlhými chlpmi. Napriek tomu, že v pasci niesu žiadne tráviace žľazy, dochádza tu k vylučovaniu tekutiny. Objem tekutiny sa zvyšuje po chytení koristi.

Darlingtonia, ako už bolo spomenuté, je endemit určitého územia v Kalifornii a v Oregone. Preto je veľmi viazaná na svoju mikroklímu z čoho vyplýva aj jej náročnosť na pestovanie, ktoré často končí neúspechom.
Jej mikroklíma je vytváraná horskými potokmi stekajúcimi zo svahov, ktoré obmývajú jej korene, ochladzujú, respektívne vyrovnávajú teplotu substrátu aj počas najteplejších letných dní a v prvom rade zabezpečujú prísun kyslíka k jej koreňom. Toto okysličovanie jej koreňov je kľúčovým faktorom k úspešnému pestovaniu Darlingtonii.
Rastlina pravdepodobne nedokáže transportovať kyslík z listov do koreňov a práve horské potoky i vzdušný substrát túto chybu kompenzujú.

Darlingtonia má päťpočetné kvety, ktoré vyrastajú jednotlivo na vysokých stvoloch. Kalich je zelený a koruna je hnedočervená.

Obrázok
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bolo by hriech nepozrieť sa na túto rastlinu z blízka a preto som ju mikroskopoval v školskom laboratóriu a urobil pár fotiek aby som sa mohol aj s vami o túto mikroskopickú krásu podeliť :)

Obrázok

Fenestrácia
Obrázok

Obrázok

Obrázok


Zadržovacie chlpy - digesčná zóna
Obrázok

Obrázok

Obrázok


Semeno
Veru, napriek málo percentnej klíčivosti som obetoval jedno semeno aj na tento účel :)
Obrázok

Obrázok

Obrázok

_________________
Mgr. Karol Gazdí­k

SCPS - Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín
http://www.masozraverastliny.org/

CCPS - Česká společnost pěstitelů masožravých rostlin
http://masozravky.org

Osobná stránka
http://mojemasozravky.mypage.cz


06.03. 2010 17:31
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevok: 1 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.