Diskusné fórum o mäsožravých rastlinách
http://www.masozravky.sk/forum/

začiatočník
http://www.masozravky.sk/forum/viewtopic.php?f=17&t=2516
Stránka 1 z 1

Autor:  Barquito [ 30.01. 2015 10:43 ]
Predmet príspevku:  začiatočník

zdravím, som začiatočník a objednal som si semená týchto rastlín: D.Capensis, D.Venusta a Mucholapku. Fórum som si prečítal, veľmi mi v pár veciach pomohlo, ale aj tak mám pár otázok :
1.keď mi semená prídu, sú pripravené na sadenie, alebo ich mám dať do chladničky stratifikovať ? (z tej stratifikácie som stále trošku vedľa). .. objednával som zo stránky zosemien.sk
2. ak sú semená pripravené, môžem tieto druhy sadiť už teraz alebo mám čakať na jar ? (čo som si čítal na fóre tak som sa dočítal v pár témach že sadili pomaly aj pred zimou a vyklíčili im) a semená majú mať nejaký rozostup od seba alebo to tam proste rozsypem a hotovo ?
3.o mucholapke som sa tu dočítal že môže začať klíčiť pomaly až po pol roku aj viac, je to pravda ? čím by som vedel dopomôcť aby som skrátil čas ?
4. keď si semená zasadím a prekrijem fóliou (s malými dierkami) kvôli vlhkosti, ako zabránim vzniku plesni ? (pretože vlhko a teplo=pleseň, či nie ? :D )
5. keď mi niečo v budúcnosti vyklíči a budem presádzať, presádza sa tak že rastlinku očistím úplne od starej rašeliny a dám do novej pôdy alebo ju prenášam aj so starou rašelinou okolo koreňov ? alebo je tú úplne jedno ? (s pestovaním rastlín všeobecne nemám zatiaľ žiadne skúsenosti, tak ak je to blbá otázka, nesmejte sa :D )
6. aký hĺbku rašeliny by som mal mať na výsev semiačok ? nechcem to zbytočne vysádzať do väčších kvetináčov hlavne ak by mi nemalo nič vyklíčiť. . .

bol by som veľmi vďačný za odpoveď na každú otázku a aj za prípadne pripomienky alebo rady :)

Autor:  Jurkylius [ 04.02. 2015 06:25 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

Takže aby to bolo poporiadku:
1.Semená druhu Drosera sa nestartifikujú vôbec aj keď ja ich mám v chladničke kvôli čerstvosti. Tú mucholapku by som dal na nejaké 2 mesiace do chladničky pretože pokiaľ nie sú čerstvé, tak budú ťažko klíčiť a kedže ako pozerám bola objednávka z nejakého eshopu, ktorý sa nešpecializuje na mäsožravé rastliny tak čerstvosť nezistíš. Najlepšie je si objednávať rastliny a semiačka od priamo od pestovateľov. Tam máš zaručené "aspoň väčšinou", že druh o ktorý máš záujem aj naozaj dostaneš a pritom ti pestovateľ vie priamo povedať aj dátum zberu.
2.Záleží od podmienok ale správne sa vysádzajú semená až na jar kvôli svetlu no pokiaľ máš iný postačujúci zdroj svetla dajú sa zasadiť prakticky kedykoľvek aj keď nebude dodržaný ich biorytmus.
Rozostup semien je dobre mať pretože keď sú nahusto a vyklíčia a nebudú dlho presadené tak môže prísť k úhynu rastlinky v trse. Osobne to sledujem na D.binata ako hnednú keď sú v trse na sebe. Ale pokiaľ to rozsadíš včas tak by to nemal byť problém.
3.Ako som spomínal záleží od čerstvosti semien. Z čerstvých semien trvá klíčenie od 2 týždňov do mesiaca približne ako pozorujem.
4.Tej plesni sa zbavíš jedine ak by si rozprúdil vzduch vnútri pareniska čo je problém pokiaľ nemáš vitrínu. P/oužíva sa zvyčajne ventilátor od PC. Ja používam preventívne aj chémiu proti plesni ale až také rapídne zlepšenie to nie je.
5. V tomto prípade záleží či substrát v ktorom boli rastlinky zasadené je znehodnotený alebo nie. Pri presádzaní semenáčikov nechaj normálne substrát okolo koreňov lebo sú ešte mladé a majú slabšie korene. Mohlo by sa stať že dôjde k poškodeniu koreňového systému a tým pádom aj k uhynutiu rastliny. Dobré video návody na miešanie substrátu, presádzanie a pod nájdeš na http://www.darwiniana.cz/masozravky/video
6.Všeobecne nepotrebuješ veľkú hĺbku pretože potom semenáčiky musíš aj tak presadiť aby neboli stiesnené v malom priestore. Ja používam pareniská z krytom kde je výška substrátu cca 4 cm. Parenisko má veľkosť 50x20 cm takže sa tam toho zmestí.

Dúfam že som aspoň trochu pomohol. Tieto informácie sú z mojich vlastných skúseností a nemusia byť 100% správne kedže nie som profík. :)

Autor:  Barquito [ 04.02. 2015 09:24 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

pravdaže pomohlo mi všetko, až na to, že som nevydržal čakať na odpoveď a semiačka sú už tretím dňom vysadené :lol: tak hádam to nebude až také zlé a sklíči mi aspoň dačo, hlavne sa bojím po tvojej odpovedi o tú mucholapku :? ale aj tak vďaka :)

Autor:  Jurkylius [ 04.02. 2015 10:00 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

Ono ta stratifikácia spôsobuje, že semiačka lepšie klíčia, no aj bez stratifikácie vyklíčia len nieje taká vysoká úspešnosť napr máš 20 semien, s ktorých ti bez stratifikácie vyklíčia 3 rastliny, ale keby boli statifikované vyklíči ti 15. Aspoň teda čo pozorujem na sarracéniach. Ak si ich už teda zasial tak im dopraj poriadne osvetlenie. Ja mám nad nimi lampu na časový spínač a svietim im cca 12 hod. Mucholapky vyklíčili v hojnom počte. Tak veľa šťastia s pestovaním.

Autor:  Barquito [ 04.02. 2015 21:29 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

no mám ich na juhovýchodnej parapete, kde na ne slnko svieti maximálne do 11,00 zatiaľ, ptm už zájde za múr, tak sa chcem spýtať, normálnou žiarovkou to asi nemá zmysel na ne svietiť, aká žiarovka je potrebná na svietenie ? je dostupná napr. v kauflande alebo tescu nejaká ?

Autor:  Jurkylius [ 05.02. 2015 06:15 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

Najlepšie čo sa používajú sú lineárne žiarivkové trubice T5 alebo T8, tiež osvetlenie LED. Každé má svoje pre a proti. To je najvýhodnejšie aj čo sa týka spotreby, ale pokiaľ máš pár semienok stačí ti aj klasická úsporná žiarovka s čo najväčšou svietivosťou (tá sa udáva v lumenoch lm). Záleží tiež od vzdialenosti osvetlenia od semien. Ja momentálne používam halogénovú výbojku, ktorá má svietivosť niečo okolo 750lm, vzdialenosť od semien cca 20cm a rastú mi aj keď je to stále málo. O osvetlení nájdeš diskusiu v časti Technika->Osvetlenie.

Autor:  Barquito [ 05.03. 2015 13:07 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

ešte sa chcem opýtať, už mi klíčia dve mucholapky, 6 capensiek a zatiaľ jedna venusta , mal som to zasiaté na nejakej obyčajnej rašeline a pridal som tam aj perlit, ale do budúcna mám už kúpenú bielu florcom rašelinu a chystám sa aj na kremičitý piesok, môžte mi odporučiť veľkosť zŕn toho piesku ? čo som sa dočítal zatiaľ na nete, tak sa predáva v rôznych veľkostiach , a neviem si pre moje rastlinky vybrať :)

Autor:  Jurkylius [ 09.03. 2015 06:37 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

No ja používam štrk o zrnitosti 1-2mm.

Autor:  Barquito [ 30.03. 2015 16:51 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

chcem sa ďalej spýtať, jedna mucholapka má už jednu mini pidi zatvorenú pascu, ďalšia jej rastie . . . čiže rastlinka je ešte malinká . . . na fóre som sa dočítal, že mucholapka miluje priame slnko. . . platí to aj pre takúto malinkú rastlinku ? mám totiž na dome parapet, kde svieti slnko pomaly celý deň,(je to južný parket) len sa trošku bojím že taká mladá rastlinka by to ešte nemusela zvládnuť ? či sa nemusím obávať ? do teraz mám rastlinky na J-V strane , kde priameho slnka moc nemajú. . .. a čo rosičky ? zniesli by to tam ?

ďalšia otázka smeruje ku škodcom, keďže nemám kvalitnú rašelinu, na vrchu sa mi chytá nejaký biely povlak (nemyslím si že je to pleseň) tak to sem tam prehrabnem a všimol som si nejaké biele malinké potvory v rašeline. . . odfotiť to nedokážem. . . mám kúpenú už aj kvalitnú rašelinu (florcom) ale presádzanie zrejme momentálne nehrozí keďže rastlinky som vysádzal 2 mesiace dozadu. . . mám sa báť že by mi nejako zničili rastlinky ? požrali korene ? či sú neškodné ? treba riešiť nejaký postrek ? či ?

Autor:  Jurkylius [ 30.03. 2015 18:49 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

Mucholapka by nemala mať problém s priamym slnkom aj keď je malá. Ja mám aj semenáče na priamom slnku a lepšie potom rastú :) Rosnatky znášajú tiež priame slnko len pralesné rosnatky(adelae, schizandra a prolifera) tie by som von nedával. Inak mám aj všetky rosnatky na južnom parapete vpohode. Rosnatky potrebujú pohyb vzduchu lebo sa môže tvoriť pleseň aj priamo na tentakulách. Pozor ale na teploty. Ak teploty klesajú pod bod mrazu tak by som s tým ešte počkal. Ja ich vykladám keď svieti slniečko von len cez deň aj keď by to zvládli.

Pokiaľ je znehodnotený len vrh substrátu tak ho opatrne odstráň a nahraď ho novým. Pokiaľ to máš v uzavretom priestore s veľkou vlhkosťou tak sa ti bude povlak robiť stále ak tam nebude pohyb vzduchu. Bez foto neviem určiť o akého škodcu ide ale najskôr to nebude nič vážne. Presádzať sa dajú semenáčiky ak už majú 2-3 malé pasce. Opatrne pinzetou a nie je problém. Na postrek proti škodcom odporúčam Mospilan. Mám ho otestovaný na mucholapkách aj rosnatkách.

Autor:  Barquito [ 05.04. 2015 12:25 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

odfotiť tých škodcov nemám ako, foťák ich nedokáže zachytiť :-/
ale všimol som si ešte v miske s vodou nejaký pohyb medzi rašelinou ktorú vyplavilo z kvetináčov, taký úplne tenučký (trošku hrubší ako vlas) biely červík, je ich tam plno. . .z fóra neviem vytipovať ani jedného z týchto dvoch škodcov čo tam mám že čo by to mohlo byť, bojím sa aby to nebolo dačo vážne čo mi rastlinky znehodnotí :-/

Autor:  petys789 [ 26.08. 2018 11:36 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

Zdravíčko, začínám s pěstováním tučnice a chtěl bych se zeptat, jestli potřebují nějakou speciální péči, co se týče nároků na květináče: Manželka před měsícem nakoupila tyhle krásné květináče a potřebuju zjistit, jestli je na to mohu použít, protože tyto květináče máme po celém bytě a líbí se nám. Díky předem za vaše zkušenosti.

Autor:  karin158 [ 27.08. 2018 12:35 ]
Predmet príspevku:  Re: začiatočník

Podla mna je jedno aky je kvetinac ja som to pestovala uz asi vo vsetkom :D dolezity je substrat, ja pouzivam raselinu s kremicitym pieskom v pomere 2:1. Co sa tyka umiestnenia tucnic tak ich mam na zapadnej parapete a rastu velmi krasne a dokonca sa mi sami mnozia :D.

Stránka 1 z 1 Všetky časy sú v GMT + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/