Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 18:33



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 189 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Ďalší
Vitrina 
Autor Správa
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať Vitrina
Tak rozhodol som sa teraz pred zimou zrobit vitrinu prevazne pre horske nepenthesy(to som este nevedel do coho idem).Kedze ju budem mat stale na ociach a nie ako doteraz vo vedlajsej izbe,rozhodol som sa zrobit vitrinu na sposob jednoduchsieho paludaria.Vyuzil som prerabku bytu,inak by ma doma asi zabili :lol: Zatial sa stym mordujem zhruba tri tyzdne,umele steny este nie su dokoncene
Obrázok
Rozmery d:70 š:45 v:80(je to kompromis,chcel som o kusok vacsie),ale ceny za zlepenie ma troska zaskocili.Pre predstavu d:80 š:50 v:90 pytal sklenar 201e bez vrtania dier :evil: Toto som zohnal ojazdene za 50e i ked bocna stena bola poskodena,takze tam musela prist umela stena(nebola povodne v plane)


Obrázok
Umele steny su vyrobene z PU peny,zrezanej do pozadovaneho tvaru,natretej transparentnym silikonom a na povrchu je akvaristicky,jemny strk.Pohladova bocna strana umelych stien je natreta ciernym silikonom





Obrázok
Do zadnej steny som umiestnil dva kvetinace a zrezanu pet flasu(to som obkukal na jednom z ceskych for)kde pride hmlovy generator.Tu sa bohuzial cela stavba zasekla,pretoze musim cakat na dodanie hmloveho generatora aby som vedel zamaskovat kabel.takze zadna stena este nemoze byt nalepena :evil:



Obrázok
detail na druhy kvetinac mensieho priemeru.Pre odtok prebytocnej vody su pod kazdym kvetinacom vyvrtane v PU pene otvory.



Cele dno bude zasypane keramzitom do vysky asi 20cm na ktorom bude polozena netkana geotextilia a vrstva raseliny.V keramzite budu zapustene kvetinace,kvoli lepsej manipulacii pri presadzani.Kvoli RVV bude na povrchu zapustene jazierko.Kedze som nechcel prepchavat vitrinu elektronikou nebude tam cerpadlo na doplnanie vody z jazierka do tvorica hmly.Ani vetraky z PC,vetranie bude zabezpecene cca 1cm skarou na boku vytriny a na strope.Na fotkach su este v povodnych velkostiach.





Obrázok
Osvetlenie bude zabezpecovat 2x20W ziarivky.Dlzka je 60 cm.Musim ich doplnit este nejakymi vhodnymi reflektormi.Pokial to nebude postacujuce doplnim este jednou,alebo dvomi dalsimi.


chcel by som Vas poprosit o vase nazory a pripomienky.Predsalen staviam nieco take po prvy-krat a kazdu radu ocenim :)


19.09. 2010 20:32
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.04. 2009 08:47
Príspevky: 465
Bydlisko: Prešov
Poslať 
len par poznámok.... zrezanú pet fľašu na tvorič hmly...to mi prí­de trošku nepraktické...väčšina tvoričov hmly pracuje dobre, keÄŹ je ponorená 1,5-3cm pod hladinou...do pet fľaše ti zrejme plavák nevojde... s osvetlení­m keby si chví­ľku počkal...máme na pláne s Ezekiellom niečo ohľadom osvetlenia..inak to pozadie vyzerá celkom zaují­mavo ;)... a ešte jedna vec...ventilátor je dobrý nato, aby ti hmlu rozfúkal po celej vitrí­ne


20.09. 2010 05:45
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať 
No co sa tyce osvetlenia tak chcem dnes vecerom pozret forum co uz sa tu popisalo a pridat info co som zistil tento vikend na tour de cesko a ako to idem riesit ja.
Okrem toho by som ti ale osobne poradil aby si ten hmlovac zakomponoval uplne inak a to tak ako uz so tu raz spominal a vkladal obrazok z ceskeho fora.. Ja si to tak chcem tiez prerobit len neni cas ale ked to robis odznova mozno to spravis este lepsie..
Jednoducho chlapik na ceskom fore pisal ze on ma vedla akvarka resp. vitriny nadobu s vodou nieco ako vacsie vedro s vekom.. Vo veku su dva otvory kde jednym vhana vzduch dnu s pouzitim pc ventilatora a z druheho otvoru ide ohybna trubica priamo do akvarka.. Vo vedre je hmlovac s plavacikom tak aby bol idealne ponoreny pod hladinou asi 5 cm.. Hmlovac robi vo vedre hmlu ktora je vhanana aj so studenych vzduchom priamo do akvarka.. To vytvara priam idealne podmienky pre horske nephentesy a heliamphory.. ;-) Ak sa ti da jednoznacne si to prerob takto a neolutujes..

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


20.09. 2010 06:05
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať 
zibrik píše:
len par poznámok.... zrezanú pet fľašu na tvorič hmly...to mi prí­de trošku nepraktické...väčšina tvoričov hmly pracuje dobre, keÄŹ je ponorená 1,5-3cm pod hladinou...do pet fľaše ti zrejme plavák nevojde... s osvetlení­m keby si chví­ľku počkal...máme na pláne s Ezekiellom niečo ohľadom osvetlenia..inak to pozadie vyzerá celkom zaují­mavo ;)... a ešte jedna vec...ventilátor je dobrý nato, aby ti hmlu rozfúkal po celej vitrí­ne


Tak ja som pocital,ze sa do tej pet flase ten plavak vopcha :( ,ale ako som pisal este nedorazil ani tvoric hmly tak to zatial nemozem poriesit.Ja som tu hmlu nechcel prioritne na zvysenie RVV v celej vitrine,len ako doplnok,nieco pre efekt :lol:
Osvetlenie stale mozem riesit,kedze to co je na fotke,je kupene zadarmo :lol:


20.09. 2010 16:29
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať 
Ezekiell píše:
No co sa tyce osvetlenia tak chcem dnes vecerom pozret forum co uz sa tu popisalo a pridat info co som zistil tento vikend na tour de cesko a ako to idem riesit ja.
Okrem toho by som ti ale osobne poradil aby si ten hmlovac zakomponoval uplne inak a to tak ako uz so tu raz spominal a vkladal obrazok z ceskeho fora.. Ja si to tak chcem tiez prerobit len neni cas ale ked to robis odznova mozno to spravis este lepsie..
Jednoducho chlapik na ceskom fore pisal ze on ma vedla akvarka resp. vitriny nadobu s vodou nieco ako vacsie vedro s vekom.. Vo veku su dva otvory kde jednym vhana vzduch dnu s pouzitim pc ventilatora a z druheho otvoru ide ohybna trubica priamo do akvarka.. Vo vedre je hmlovac s plavacikom tak aby bol idealne ponoreny pod hladinou asi 5 cm.. Hmlovac robi vo vedre hmlu ktora je vhanana aj so studenych vzduchom priamo do akvarka.. To vytvara priam idealne podmienky pre horske nephentesy a heliamphory.. ;-) Ak sa ti da jednoznacne si to prerob takto a neolutujes..


ja som studoval aj tebou pridany prispevok stym vedrom,u mna by bol problem,ze nemozem mat vedro s kablami vedla vitriny(to by ma frajerka zabila :twisted: ),iba ze by som ho supol do skrinky pod nu.Ale vyvod tej hadice by mohol byt iba z boku na urovni terenu,alebo priamo v strope(co mi nepripada moc idealne),proste tam kde boli v povodnom terarku mriezky na vetranie.Ako som pisal ten tvoric hmly nema byt prioritne na RVV,na to bude sluzit mensia vodna plocha na povrchu a samozrajme kazdodenne rosenie.Ale ak sa do tej pet flase nezmesti ten plavak tak budem musiet zrobit ten kybel :lol: ,naklady by mali byt zanedbatelne.


20.09. 2010 16:38
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať 
No este by si mohol skusit vyviest zadom skrinky.. Dam ti par dovodou preco to prerobit tak ako som pisal, kludne niekto oponujte:
1. To jazierko v strede ti bude robit len problemy a zaberat miesto pre nove rastlinky..
2. budu sa ti tam tvorit riasi a casom kde ake ina havete
3. pokial tam budes mat keramzit a raselinik tak vlhkost ti to zvysi len nepatrne..
4. studena hmla ti bude rastlinky ohladzovat a ked to bude spojene s pohybom vzduchu tak este viac co velmi vyhovuje hlavne horskym nepkam a helinkam..
5. perfektne sa tymto sposobom zabezpecuju nocne poklesy teploty, ktore horske nepky vyzaduju..

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


20.09. 2010 18:23
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať 
Ezekiell píše:
No este by si mohol skusit vyviest zadom skrinky.. Dam ti par dovodou preco to prerobit tak ako som pisal, kludne niekto oponujte:
1. To jazierko v strede ti bude robit len problemy a zaberat miesto pre nove rastlinky..
2. budu sa ti tam tvorit riasi a casom kde ake ina havete
3. pokial tam budes mat keramzit a raselinik tak vlhkost ti to zvysi len nepatrne..
4. studena hmla ti bude rastlinky ohladzovat a ked to bude spojene s pohybom vzduchu tak este viac co velmi vyhovuje hlavne horskym nepkam a helinkam..
5. perfektne sa tymto sposobom zabezpecuju nocne poklesy teploty, ktore horske nepky vyzaduju..


zadom skrinky by to islo,ale ta hadica(odhadujem priemer aspom 3cm)by musela byt po case vyvedena bud do boku,alebo cez strop vedla neonovych ziariviek.Nemam moznost vyvrtat do zadenej steny vitriny otvor pre hadicu.

Uz spekulujem ako to zrobit,ta stojata voda by asi fakt nebola najstastnejsie riesenie(sak kto by to cistil)
ta vitrina este bude tvrdy oriesok :lol:


20.09. 2010 18:54
Profil

Registrovaný: 29.06. 2009 20:41
Príspevky: 17
Bydlisko: Ostrava
Poslať 
az budes mit promyslene jak udelas to osvetleni tak pak prosim napis jak jsi to udelal...taky se chystam resit osvetleni akvarka, ovsem moc nevim jak na to...predem dik ;)


20.09. 2010 19:54
Profil ICQ
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.09. 2009 17:06
Príspevky: 269
Bydlisko: Prešov
Poslať 
Ako pokračuješ s "vitrí­nou" ? Je hotová?


09.10. 2010 18:52
Profil WWW
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať 
Martenz píše:
Ako pokračuješ s "vitrí­nou" ? Je hotová?

skor mam chut ju dokoncit kladivom :evil: Pokracujem stylom jeden krok tam a dva spat.
Par problemov,ktore sa zatial vyskytli:
1.pri striekani PUR peny na plaxisklo:
a)pena po zaschnuti na plexiskle nedrzi tak dobre ako som predpokladal,kludne ju zlupete rukou
b)pena pri tuhnuti nabera na objeme vo vsetkych smeroch,takze s lahkostou deformovala plexisklo(treba pouzit asi vacsiu hrubku i ked nie som si isty ci by to na 100% pomohlo)

moje riesenie zlupnut penu z plexiskla,orezat ju zhruba do roviny zo zadnej strany(co je skoro nemozne)a prilepit ju k plexisklu silikonom
2.zatial som nenasiel silikon,ktory by drzal na plexiskle:
a)sklenarsky drzi najslabsie
b)univerzalny drzi lepsie,stena vydrzala prilepena zhruba dva tyzdne,potom sa zacala odlepovat
c)dnes po rozhovore s Michalom (plantae.sk)mi bol doporuceny silikon Den Braven Oxim i ked podla jeho slov to tiez nie je to prave orechove,na nete som nasiel Den Braven Alcoxy,ten sa bohuzial taksie zhana
d)v obchode mi predavac doporucil specialne lepidlo(ked som mu povedal co chcem lepit,skoro spadol z rebrika),ako som pred par minutami zistil,musel by som byt powerlifter aby som ho dokazal vytlacit z tuby pomocou klasickej pistole(necitim si ruky a z tuby som ho nedostal).

Momentalna bilancia:
4x750ml montazna pena
6x310ml silikonu
2x310ml lepidla

zacinam mat pocit,ze to bude nad moje sily

:cry:


09.10. 2010 20:04
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.09. 2009 17:06
Príspevky: 269
Bydlisko: Prešov
Poslať 
Penu by som nanášal v menší­ch vrstvách. A jednoznačne penu „ní­zkoexpanznu“. Naberá objem o čosi menej ako klasika. To plexisklo by malo byť asi hrubšie na tu penu. Možno použiť aj niečo iné. A ideálne ho pred nanesení­m peny zdrsniť brúsnym papierom. Prí­padne použiť plexisklo či polykarbonát s predlisovaným vzorom. Aby tá pena na tom držala. Na dodatočné lepenie by som skúsil použiť tmel. Nie silikón ale polyuretán. Na rozdiel od silikónu aj lepí­. Silikóny skôr len tesnia. Takže dajme tomu DenBraven polyurethane či Sika Sikaflex alebo Wurth K+D atd.
Ja tiež pracujem na „vitrí­ne“. Rozmerovo by to malo mať zhruba 55 x 55cm a výška 180cm. Chcem aby to bol tak trochu kus nábytku. A pritom funkčné terárium s určitou „klí­mou“. Viac menej mi ide o vyššiu vlhkosť vzduchu a dostatok správneho svetla a v neposlednom rade o miesto kde rastliny uložiť. Vnútro bude ale jednoduché len sklenené police na uloženie rastlí­n. Doteraz som na rastliny nemal dosť miesta a len tak na okne v izbe kde je cca 25°C a suchý vzduch je dosť náročné udržať ideálne podmienky pre pestovanie. Zatiaľ nemám hotovú ani konštrukciu. Tá bude drevená. Smrek lakovaný a celé vnútro bude kompaktne zasklené. Dno by malo byť zrkadlové pre dodatočný odraz svetla od dna. Strop a zadná stena pre ukrytie svietidiel a ventilácie bude so vzorovaného polykarbonátu. S toho dvôvodu budú musieť byť svetlá značne predimenzované. Osvetlenie bude na celej zadnej stene a na strope. Predná stena a bočné potom klasické sklo. Predná a zadná stena sa bude dať otvárať ako dvierka. Predná ako prí­stup k rastlinám a zadná ako prí­stup k „technike“. Nemám teraz na „vitrí­nku“ čas. ÄŽalší­ týždeň


10.10. 2010 10:53
Profil WWW
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať 
Martenz píše:
Penu by som nanášal v menší­ch vrstvách. A jednoznačne penu „ní­zkoexpanznu“. Naberá objem o čosi menej ako klasika. To plexisklo by malo byť asi hrubšie na tu penu. Možno použiť aj niečo iné. A ideálne ho pred nanesení­m peny zdrsniť brúsnym papierom. Prí­padne použiť plexisklo či polykarbonát s predlisovaným vzorom. Aby tá pena na tom držala. Na dodatočné lepenie by som skúsil použiť tmel. Nie silikón ale polyuretán. Na rozdiel od silikónu aj lepí­. Silikóny skôr len tesnia. Takže dajme tomu DenBraven polyurethane či Sika Sikaflex alebo Wurt


no vidis keby som mal tieto poznatky skor usetril by som si kopu nervov a casu.
Ta vysokoexpanzna pena sa jednoducho nedala nanasat v tensich vrstvach a ked ma napadla nizkoexpanzna uz to bolo hotove a cele vysilikonovane a nebola chut to zrobit znova.
Vcera mi poradili Den Braven Mamut glue,ale ako som pisal moja stara pistol to jednoducho nedokaze vytlacit z tej kartuse.

Ta tvoja vitrina to uz je trocha iny projekt ako ta moja zlatanina.Urcite posielaj fotky a dalsie informacie.Zatial to vyzera luxusne,len tak dalej :wink:


10.10. 2010 11:11
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 14.09. 2007 20:32
Príspevky: 604
Bydlisko: Považska Bystrica
Poslať 
Janda robim velmi podobné ale všetko HAND MADE :D a všetko zadara, až na silikon ale to je 6 € :D

_________________
Som fajnšmeker, len vybrané druhy :)


18.10. 2010 12:05
Profil ICQ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať 
Drako Ager píše:
Janda robim velmi podobné ale všetko HAND MADE :D a všetko zadara, až na silikon ale to je 6 € :D


tak prihod fotky..,sice inspiraciu uz nepotrebujem,ale aj tak by ma zaujmalo ako si sa do toho pustil.Ja uz som takmer hotovy.Konecne som to zbuchal a dokonca som vcera stihol zasadit aj rastlinky :P .Este par detailov a bude dobojovane.
Ja som okrem teraria,hmloveho generatora tiez vsetko zbuchaval doma na kolene.Ale aj tak do toho islo kopu penazi.
Vsak len na dne je nasypanych 45l keramzitu :lol:


18.10. 2010 15:06
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.09. 2009 17:06
Príspevky: 269
Bydlisko: Prešov
Poslať 
pridajte fotky pls. ja som zatial nepokročil ...


18.10. 2010 18:42
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 189 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.