Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 15:24



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Heliamphory v ohrozeni 
Autor Správa
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať Heliamphory v ohrozeni
Ahojte..
chcem poprosit kohokolvek, kto ma skusenosti s Heliamphorami, ci by sa mi mohol kuknut na moj problem. Pred nejakym casom mi na mojej H. nutans 'Giant' zacali usychat pasce.. Povodne som myslel ze ide len o schnutie starych ale ako mozete vydiet na fotkach tym to urcite neni.. Neviem ci ide o nejaku chorobu alebo nieco ale podmienkami to byt nemoze pretoze tie sa uz pol roka nemenia a okrem dvoch dalsich rastu ostatne Heliamphory pekne..

H. nutans 'Giant'
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Okrem tejto heliamphory mam pocit ze sa nieco podobne deje aj dalsim dvom:

H. folliculata
Obrázok Obrázok Obrázok

H. minor
Obrázok Obrázok

Nieco podobne ma na starych pascach H ionasi x heterodoxa ale nove pasce rastu v poriadku tak neviem ci to moze byt od nej..
Obrázok

Vsetky "nakazene" rastlinky su pri sebe ale uplne na opacnom konci floraria ako ten krizenec..
Obrázok Obrázok

Napada ma ze ta nutans 'Giant' a krizenec su z nich jedine, ktore som u seba nepresadzoval a aj ked pochadzaju od rovnakeho zdroja nemyslim si ze to bude tym.. Kazdopadne kazdu radu, napad, pripomienku velmi ocenim..
Na ukazku zopar Heliamphor, ktorym sa v tom istom florariu celkom dari..

H. heterodoxa
Obrázok

H. pulchella
Obrázok

H. chimantensis
Obrázok

H. neblinae
Obrázok

A este moj krasavec, N. hamata :D
Obrázok Obrázok

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


16.02. 2011 20:11
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať Re: Heliamphory v ohrozeni
pozeram,ze sme na tom rovnako :cry:


16.02. 2011 20:55
Profil
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať 
Na Darwiniane mi odpisali http://www.darwiniana.cz/forum/read.php ... #msg-49475 ale nie som tak uplne presvedceny ze to bude ono.. uvidime..

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


16.02. 2011 20:57
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať 
Ezekiell píše:
Na Darwiniane mi odpisali http://www.darwiniana.cz/forum/read.php ... #msg-49475 ale nie som tak uplne presvedceny ze to bude ono.. uvidime..


zaujmave,skusim popozerat ci tam nieco nepobehuje


16.02. 2011 21:23
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.09. 2009 17:06
Príspevky: 269
Bydlisko: Prešov
Poslať 
Niesom odborní­k, ale čo to som o nich už prečí­tal. Podmienky v akých ich pestuješ su zrejme dobré. Konštantných 15°C je ideál svetla bude asi tiež dosť. Vzdušná vlhkosť by sa mala pohybovať medzi 95 - 100%. V tom by mohol byť trochu problém. Na prí­rodných lokalitách su skoro každodenne v "oblakoch" a tieto podmienky je nutne napodobiť. Čo aj zrejme robí­š len či dostatočne, teda či sa vlhkosť blí­ži k 100%. Posadené su dobre. Pokiaľ sa korene netlačia už von. Mali by mať masivne korenove systemy. A v tom môže byť tiež troško problem. Studnička uvadza že rastliny trpia "šokom" z presadenia. Môže sa prejaviť v priebehu až jedneho roku po presadeni. Tiež by nemali nikdy "vyschnuť" myslim že môžu "stáť" celoročne vo vode. Čo je tiež dosť dôležité. Takže žeby kombinácia niššej vlhkosti a presadenia? To ma tak napadá no...alebo su to váže škodcovia...


17.02. 2011 10:06
Profil WWW
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.09. 2009 17:06
Príspevky: 269
Bydlisko: Prešov
Poslať 
Este mi napadlo pokial si teda dobre pamätám že keramzit im môže uškodiť...skus preletieť tu Studničkovu knihu. Pre istotu :)


17.02. 2011 10:12
Profil WWW
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať 
No co ja viem uskodit im moze prach a nie samotny keramzit a ten bol velmi dokladne premyty navyse na nom len stoji kvetinac, nie je v substrate..
Co sa tuce vlhkosti tak ta je tam slusna aj ked som ju nemeral, ale nepotrebuju uplne taku vysoku.. okrem toho ze su casto v oblakoch tam hore aj poriadne fuci co ti vlhkost zmensuje.. Njahorsie je ze na kazdom fore mi radia nieco ine a ja fakt neviem co s tym spravit :lol:
Vecer napisem na britske forum a uvidime..

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


17.02. 2011 10:16
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.09. 2009 17:06
Príspevky: 269
Bydlisko: Prešov
Poslať 
No tak teda to skúsme nejako zhrnúť :

Nedostatok svetla – vylúčené (Pokiaľ sú tvary pascí bez výrazných deformácií a žilnatina je sfarbená do červena je osvetlenie dostačujúce. Uvádza Studnička.)

Nevyhovujúca teplota – vylúčené (Priemerná teplota by mala byť 15°C.)

Príliš nízka vlhkosť vzduchu – vylúčené (Podľa Studničku by sa mala vlhkosť vzduchu blížiť k 100%.)

Nevhodný substrát – vylúčené

Nevhodné nádoby – vylúčené (Studnička uvádza, že aj keď sa nádoby zdajú malé nie je nutné hneď presadzovať, lebo rastliny to zle znášajú.)

Škodcovia „roztoče“ prip. iní – vylúčené

Šok s presadenia – možná príčina ? (Vraj rastliny po presadení potrebujú 6 až 12 mesiacov na zotavenie.)

Stagnácia „vzduchu“ – možná príčina ? (Sám si písal že tam hore poriadne fučí. Stagnujúci vzduch vo vitríne je živnou pôdou pre množenie hubovitých ochorení a plesní ! )

Stagnujúca voda – možná príčina ? (Všimol som si že vo vitríne máš určitú hladinu vody. Neviem teda či zasahuje až do úrovne nádob s rastlinami. V každom prípade dlhodobo stagnujúca hladina vody do ktorej zasahujú korene by mohla byť tiež problémom. )

Perlit – možná príčina ? (Uvolnuje sa z neho stopové množstvo alkalických iontov a už v malých množstvách môže byť na závadu. Všimol som si tiež problémy Jandu33 s pestovaním Heliamphor ktorý tiež používa vo vitríne Perlit. Žeby to nebola náhoda ?)


17.02. 2011 17:23
Profil WWW
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať 
Pekne zhrnute akurat neviem preco si vylucil skodcov.. mne to vychadza:

- Nedostatok svetla – vylúčené

- Nevyhovujúca teplota – vylúčené

- Príliš nízka vlhkosť vzduchu – možná príčina, ak by mala byt vlhkosť vzduchu tak vysoká, takú som v poslednej dobe určite nezabezpečil, nakoľko v poslednej dobe pravidelne cestujem preč na niekoľko dní, podla iných pestovateľov ale tak vysoká vlhkosť nieje potrebná

- Nevhodný substrát – vylúčené

- Nevhodné nádoby – vylúčené

- Škodcovia „roztoče“ prip. iní - určite možnosť, škodcov je celá škála a je veľmi pravdepodobné že to bude práve nejaký škodca

- Šok s presadenia – možná príčin = nemyslím si nakoľko som ju nepresádzal a keď som ju doniesol rástla veľmi dobre

- Stagnácia „vzduchu“ – možná príčina - to je tiež možné nakoľko ozaj nemám poriešené vetranie zatiaľ..

- Stagnujúca voda – vylúčené, nakoľko nie je a po úroveň rastlín a pravidelne ju odčerpávam

- Perlit – možná príčina - neviem či si myslel perlit alebo keramzit, keramzit je neškodný nakoľko ho nemám v kvetináči a je tam len na udržanie vlhka, navyše bol premytý, ak perlit tak ten mam aj v kvetináčoch ale pri iných helinkách, tuto som ja nesadil

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


17.02. 2011 18:40
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.09. 2009 17:06
Príspevky: 269
Bydlisko: Prešov
Poslať 
Áno, sekol som sa s tým perlitom a keramzitom. Ospravedlňujem sa. Škodcov som vylúčil lebo som myslel že si to už dôkladne prezrel. Ale OK, beriem späť. Takže máme :
1.Škodcovia
2.Stagnácia vzduchu
Vlhkosť vzduchu by som asi vylúčil. Beriem do úvahy skúsenosti iných pestovateľov. Tiež Perlit. Nie je totiž v kvetináči s "dotknutou" rastlinou ak som správne pochopil. Vylúčili sme aj ostatné veci ako substrát, nádoby, šok, stagnujúcu vodu, teplotu a svetlo.

Takže čo nám vychádza so stagnácie vzduchu a škodcov? Tipujem plesne(huby) ...


17.02. 2011 19:40
Profil WWW
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.09. 2007 11:48
Príspevky: 1001
Bydlisko: Žilina
Poslať 
Zajtra chcem skusit napisat este na anglicke forum a uvidime.. Dam vediet..

_________________
Ing. Marek Delinčák - Heliamphora lover..
Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín


17.02. 2011 20:02
Profil
V.I.P.

Registrovaný: 04.11. 2007 01:23
Príspevky: 42
Poslať 
Cau Marek,

No prispejem tiez mojimi skusenostami a nazormi:

Ja by som to zuzil na tri veci:

1. podla mna su to roztocce ktore mozes lahko identifikovat – nalepsie vecer – vtedy sa mi zdaju byt viac aktivnejsie , su male ale daju sa vidiet volnym okom, naviac vies vidiet pavucinky alebo drobne spinky na listoch
2. pohyb vzduchu chvilu nevadi ale potom neskor si zacnu Heliny v uplne uzavretom akvarku zacnu stazovat ...tiez som na to raz doplatil – optimalne je vyuzit maly pocitacovy ventilatorcke ktory pre teba urcite nebude problem zohnat ...pohyb vzduchu je naozaj dolezity sam som to mal moznost pozorovat na lokalitach kde doslova permanentne tiahnu mracna vlhkych oblakov
3. hubove choroby ....tiez mozne ....dovodom moze byt stagnacia vzduchu alebo konstantna 15C teplota .....vela pestovatelov to nazyva optimum ale myslim ze stupnutie teplot cez den o nieco viac je vhodne...15C by som bral ako spodnu teplotu

NO a co s tym:

Ked som pozrel fotky tak jednoznacne ti odporucam trosku preventivnych krokov proti skodcom akymi su roztocce a to najmä pravidelne odstranovanie uschnutych a taktiez zozltnutych listov. Dalej aspon raz za 2 tyzdne rastliny osprchvovat – alebo aspon poriadne ospricovat.

Skusil by som sa trochu zamysliet nad zabezpecenim vyssej teploty cez den.
A urcite zabezpecit trochu prudenia vzduchu – dobre je podlozit vrchne krycie sklo nejakymi podlozkami do rozov tak aby vznikla par milimetrova medzera ....alebo pouzit ventilator na casovy spinac

AK tam tie roztocce najdes tak by som nevolil hned chemiu...... ale:
Ostrihaj vsetky suche ale najma zozltnute listy
Povyberaj vsetko z terarka povymyvaj keramzit a vsetko co tam mas ,
A zo zaciatku viac krat za tyzden osprchuj rasltiny

Dufam ze ti aspon trochu pomozem

Maj sa
Nech sa dari.


17.02. 2011 20:15
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať 
tak prispejem aj ja troskou:
-keramzit mam tiez premyty a v kvetinaci nie je
-ake take prudenie vzduchu mam zabezpecene(na boku vitriny je strbina a tiez na vrchu a dvere tiez netesnie,tie strbiny su cca 5mm kazda)
-poklesy teplot su zatial v pohode kedze cez noc je pri vitrine vzddy otvorene okno(je to troska primitivne,ale funkcne),cez leto to bude horsie)
-problematicku Heliamphoru som tiez nepresadzal(az teraz po vyskyte problemov)

ja by som to tipol na tych skodcov kedze som videl nejake biele zivocichy co pobehovali okolo,ale iste to nie je


17.02. 2011 21:25
Profil
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.06. 2010 15:05
Príspevky: 369
Bydlisko: Prievidza
Poslať 
tak ja som na ten problem uz dosiel.Behaju mi tam nejake bielo-sede priserky.Dnes som na to prisiel ked som zabudol zasvietit,na svetle moc aktivne nie su


20.02. 2011 10:26
Profil
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 06.09. 2009 17:06
Príspevky: 269
Bydlisko: Prešov
Poslať 
Dáš na to postrek? Ezekiell ty si niečo zistil?


20.02. 2011 12:30
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.