Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 28.03. 2024 17:03



Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 3 ] 
Utricularia alpina 
Autor Správa
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.06. 2011 22:23
Príspevky: 554
Bydlisko: Bratislava - Nove Mesto
Poslať Utricularia alpina
BUBLINATKY
Radí sa medzi orchidoidné druhy bublinatiek, ktoré bývajú označované tiež ako veľkokveté, prisedavé, epifycké, pozemné alebo na skalách rastúce bublinatky.
Miesto výskytu

Najčastejšie sa tieto bublinatky vyskytujú v podmienkach vlhkej mikroklímy tropických dažďových pralesov ( horské prostredie )

Rastliny vegetujú na presvietených, drevinami málo zalesnených skalách, v machových tzv. "kobercoch" alebo v živom rašelinníku, na brehoch potokov, rašelinných mokradiach alebo vo vlhkom korunovom humuse na stromoch. Tieto prostredia sú viazané na vysokohorské masívy ako napr. Himaláje, Andy, Guayanská vysočina vo Venezuele.
(Zaujímavé je, že Utricularia uniflora rastie v Ekvádore vo výške okolo 3300 m.n.m a U. Brachiata rastie vo výške až 4000 m.n.m)

Pestovanie

Prakticky všetky bublinatky majú svoje špecifické podmienky na pestovanie, avšak ak sa dodržia základné princípy a vhodné podmienky tak ich pestovanie nie je náročné. Prevažnej časti tohto druhu bublinatiek vyhovujú podmienky polotienistých teplejších skleníkov alebo vitrín s vyššou vzdušnou vlhkosťou (tieto druhy môžete mať v akváriu, teráriu alebo inej uzatvorenej vitríne). Odporúčaná vlhkosť je od 50% - 80%, ktorú možno dosiahnuť aj občasným rosením.

Nádoby na pestovanie

Stačia Vám obyčajné plastové kvetináče do priemeru 18 cm na spodku kvetináča by mali byť diery kvôli lepšiemu vetraniu substrátu.

Substrát

Na pestovanie sa najčastejšie využíva miešaný substrát z vláknitej rašeliny, rašelinníku, dubovej alebo topoľovej kôry, ktoré sa dajú kúpiť v špecializovaných obchodoch, poprípade pozbierať z odumretých častí stromov. Spomínané súčasti substrátu doplníme o polystyrén a zmiešame ich v pomere 1:1:1:1. Do zmesi možno pridať aj živý rašelinník (POZOR stáva sa že niekedy zahníva.) Spodnú časť kvetináča je však vhodné vyplniť drenážnou vrstvou.

Svetlo

Väčšine rastlín vyhovujú podmienky našej zemepisnej šírky, t.j. 12 hodín svetelnej dĺžky dňa. V teplých, horúcich dňoch je vhodné rastlinám pritieniť. V zimnom období nie je potrebné prisvetlovanie. Výnimky však tvoria tieto : U. Hombolditii U. neprophylla.

Teplota

Teplotné optimum u chladnomilných druhov je v rozpätí od 15 do 20 C (U. quelchii U. alpina). Krátkodobé pôsobenie vyšších teplôt rastlinám nevadí, pretože sú schopné prežiť pri teplomilných rastlinách, ak sa teplota pohybuje od 15 do 30 C

Vlhkosť

Tak ako som už písal rastlinám vyhovuje stredná až vyššia vlhkosť 50 - 80%

Zálievka - Polievanie

Optimálne je polievanie rastlín dažďovou vodou (platí pre všetky druhy MR!), rastliny je možné polievať aj demineralizovanou vodou, destilovanou vodou.
Rastliny sa väčšinou polievajú zhora preliatím kvetináča s bublinatkami alebo môžu stáť krátkodobo vo vode zhruba 2 - 3 cm. Výdatnejšiu zálievku požadujú napr. U. alpina, U. calycifida, U. praleonga, iným druhom ako napr. U longifolia, U. reniformis vyhovuje pestovanie v košíkoch pre epifyty, ktoré môžu stáť trvalo v podmiskách s vodou. U niektorých druhov je životne dôležité nechať substrát trošku preschnúť poprípade vyschnúť.

Dormancia - Zimovanie - Obdobie Kľudu

Nepriaznivé obdobie sucha rastliny prežívajú pomocou hľúz za súčasného odumierania asimilačných prytov, tak isto to preieha aj v prírode.

Presádzanie

Ochridoidné bublinatky sa presádzaju iba ak je to nutné, najčastejšie však v období ich plnej vegetácie.

Choroby a škodcovia

Len zriedkavo sa stáva, že rastliny bývajú napadnuté hubovými chorobami prípadne aj voškami alebo molicami. Vošky vysávajú z rastliny šťavu, čím dochádza k vysychaniu. Pre boj s týmito chorobami a škodcami môžete použiť prípravok Fundazol, Euparen, Ronilan, Topspin Pirimor.


Tento "článok" pre Vás pripravil Michal Hauliš za pomoci odbornej literatúry (Dávid Švarc - Masožravé rostliny, Martin Zoun - Masozravé Rostliny, Burnie Dávid Rostliny, Miroslav Studnička Masožravé rostliny.)

V prípade záujmu doplním aj vydavateľstvá uvedených literárnych zdrojov.

_________________
http://www.Gangzone.sk



Mgr. Michal Hauliš


Naposledy upravil Ghost. dňa 04.07. 2011 15:17, celkovo upravené 1



02.07. 2011 23:12
Profil ICQ WWW
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.04. 2008 16:42
Príspevky: 801
Bydlisko: Rožňava
Poslať Re: Utricularia alpina
ach najprv som ti tie chyby chcel poopravovat ale je ich strasne vela

_________________
http://exotikplantae.eu
https://www.facebook.com/Exotikplantae


04.07. 2011 06:05
Profil WWW
V.I.P.
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.06. 2011 22:23
Príspevky: 554
Bydlisko: Bratislava - Nove Mesto
Poslať Re: Utricularia alpina
OPRAVENE

_________________
http://www.Gangzone.sk



Mgr. Michal Hauliš


04.07. 2011 15:18
Profil ICQ WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 3 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Slovenský preklad.